Autorka je antropologička a pedagogička
Ako postupne vychádza najavo rozsah aktivít Mariana Kočnera, laici aj profesionálni psychológovia verejne uvažujú, či je Kočner neempatický narcis, alebo psychopat.
S diagnostikou osobnosti a medikalizáciou morálnych prečinov sa v médiách a na sociálnych sieťach stretávame často – pri koaličnom Ficovi a Blahovi, opozičnom Matovičovi, ale aj aktivistke Grete Thurnbergovej. Kde sa v nás berie táto úporná snaha vidieť v legálnych a morálnych pochybeniach (ale aj neškodných vybočeniach z normy) chorobu?
Európske kresťanské myslenie historicky spájalo mentálne poruchy s hriechom a morálnymi prečinmi. Foucaultove Dejiny šialenstva nám ukazujú, že už v renesancii zatvárali duševne chorých spolu s bohorúhačmi, tulákmi, prostitútkami a zločincami.
Aj v súčasnosti je duševné zdravie prepájané s tým, čo je chápané ako morálne konanie. Ako hovorí filozof Mike W. Martin, v snahe o zmysluplný život patologizujeme pochybenia a psychologizujeme cnosti. Morálne rady preto chceme skôr od psychologičiek a terapeutov než od filozofiek či teológov.