Autor pôsobí v OZ Priatelia Zeme-CEPA
Vlády členských krajín Európskej únie minulý týždeň schválili cieľ uhlíkovej – klimatickej neutrality do roku 2050 s tým, že situáciou v Poľsku sa budú zaoberať budúci rok.

No cieľ, ktorý sme si stanovili tridsať rokov do budúcnosti, neodzrkadľuje naliehavosť klimatickej krízy. Potrebujeme totiž v najbližších piatich rokoch dramaticky znížiť emisie skleníkových plynov. Krátkodobé kroky sú nevyhnutné, lebo už dnes sa kľúčové systémy planéty dali do pohybu, čo môže spôsobiť dominový efekt.
Klimatická kríza už dnes zabíja ľudí a ničí ekosystémy po celom svete. Skorý útlm využívania fosílnych palív je preto jednou z najdôležitejších oblastí.
Európska komisia predložila Európsky ekologický dohovor, ktorý je cestovnou mapou opatrení, ktoré v najbližších rokoch budú prijímať európske krajiny.
Je dôležité, aby Slovensko využilo transformáciu ako príležitosť na zvýšenie odolnosti našej spoločnosti proti výkyvom na svetových trhoch či odchodom veľkých zahraničných tovární za lacnejšou pracovnou silou.
Prípad horná Nitra
Už teraz vidno, ako riešenia klimatickej krízy môžu priniesť viaceré výhody, ak sú dôkladne realizované. V prvom rade ukončenie dotovania elektriny z uhlia najneskôr do decembra 2023 ušetrí všetkým ľuďom a firmám na Slovensku až sto miliónov eur ročne na cenách elektriny.
Takisto premena regiónu hornej Nitry umožňuje miestnym spolupracovať na spoločnej vízii regiónu v spolupráci s expertmi a expertkami z národnej a európskej úrovne.
Útlm využívania fosílnych palív zníži najvyššiu závislosť Slovenska od cenových výkyvov a dovozu plynu z Ruska. S tým súvisiace zateplenie budov môže znížiť náklady za vykurovanie v zime a chladenie v lete.