Autorka pôsobí ako výskumníčka v Stredoeurópskom inštitúte ázijských štúdií (CEIAS) a prednáša na univerzite na Taiwane.
Aun Schan Su Ťij minulý týždeň vystúpila pred Medzinárodným súdnym dvorom v Haagu, kde napadla legitimitu prípadu „Gambia verzus Mjanmarsko“ a zľahčovala závažnosť zločinov spáchaných na rohinskom obyvateľstve.

Malá africká krajina žaluje Mjanmarsko za spáchanie genocídy a žiada hlavný súdny orgán OSN, aby stanovil dočasné opatrenia s cieľom zabrániť ďalšiemu páchaniu genocídnych činov proti moslimskej menšine v Jakchainskom štáte na západe juhoázijskej krajiny.
Toto je naša vec
Rohingovia si, rovnako ako my všetci ostatní, zaslúžia žiť bezpečným a dôstojným životom. Brutálna vojenská kampaň mjanmarskej armády pred dvomi rokmi stála tisíce Rohingov život a prinútila státisíce ďalších utiecť do susedného Bangladéša.
Armáda čelí obvineniam z hromadného znásilňovania, vraždenia a systematického vypaľovania tisícov obydlí po útoku rohinských ozbrojencov na jej bezpečnostné základne v auguste roku 2017.
Žiadna zodpovednosť za masakry nebola zatiaľ vyvodená, a kým sa vojenská beztrestnosť neskončí, systematické krutosti proti etnickým menšinám - a nielen Rohingom - budú pokračovať.
Úradujúca štátna kancelárka a mjanmarská ministerka zahraničných vecí Aun San Su Ťij obvinila Gambiu z toho, že súdu predložila neúplný a zavádzajúci obraz situácie v Jakchainskom štáte.
Problém Rohingov označila za vnútorný konflikt a požiadala súd, aby sa zdržal zasahovania do vnútorných záležitostí krajiny.