SME
Utorok, 30. november, 2021 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Čo znamená, keď nosíte červenú hviezdu

Máme zákony, ktoré nevymáhame, a veľa nevybavených účtov s minulosťou.

Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

Autor pôsobí v Ústave pamäti národa

Dva hrubé zväzky kníh s názvom Zločiny komunizmu na Slovensku 1948 – 1989 sú nabité historickými faktami, archívnymi prameňmi a výpoveďami svedkov a obetí tohto režimu.

Čierna kniha komunizmu zasa rovnakým spôsobom dokumentuje perzekúcie, vykonávateľov a obete tohto režimu vo svete. Podľa tzv. Lindbladovho memoranda ich bolo približne 100 miliónov, z toho 65 miliónov v Číne, 20 miliónov v Sovietskom zväze (ZSSR) a 1 milión vo východnej Európe vrátane ČS(S)R, a teda i na Slovensku.

Tieto obete zomierali v režimoch, ktoré vo svojej symbolike používali prekrížený kosák a kladivo, symbol jednoty robotníkov a roľníkov, a červenú hviezdu, symbol „úsvitu“ s farbou krvi.

Takéto hviezdy dodnes sú na kremeľských vežiach v Moskve alebo boli oficiálnou súčasťou štátnych znakov sovietskych satelitných štátov.

Hviezdu ako symbol úsvitu (zornica), smeru (severka) alebo miesto narodenia Ježiša používali rôzne kultúry alebo politické systémy, napríklad aj USA, Titova Juhoslávia, Maďarská ľudová republika, viaceré africké ultraľavicové režimy. ČSSR vymenila českú kráľovskú korunu na levovej hlave za červenú hviezdu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na sovietskej alebo čínskej vlajke má žltú, heraldicky zlatú farbu, teda ako historický symbol kráľovský, symbol moci. Komplementárne sa na sovietskych boľševických symboloch vyobrazovala červená hviezda v strede so symbolom kosáka a kladiva. Bol to politický a ideologický symbol, na ktorý priamo nadväzoval režim danej krajiny.

Ktorý však svoju moc postavil na potlačení a fatálnej konfrontácii s inými skupinami obyvateľov a politických strán, teda tzv. triednom boji a v tzv. boľševickej alebo proletárskej revolúcii a následnej diktatúre (rozumej terore a ožobračovaní) proletariátu, ktorej jedným z nástrojov politického boja bola hromadná fyzická likvidácia nielen oponentov režimu.

A červená hviezda bola pri tom

Pri prechode frontu na prelome rokov 1944 - 1945 sa začali komunistické perzekúcie, ktoré vystriedali tie fašistické. Sovietska tajná služba NKVD násilne odvliekla na otrocké práce do táborov Gulagu 7- až 10-tisíc občanov, najmä z východného Slovenska, ktorí sa mohli zodratí a chorí vrátiť až po niekoľkých rokoch a 528 ich v týchto neľudských podmienkach zahynulo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na baraniciach vojakov Červenej armády či NKVD, ktorí zapĺňali Gulagy novodobými otrokmi aj zo Slovenska, bola červená hviezda.

V Československu už od volieb v roku 1946, keď celoštátne vyhrala KSČ (na Slovensku DS), začali útoky komunistov na ich oponentov. Postupná likvidácia Demokratickej strany a zneužitie bezpečnosti viedli ku komunistickému februárovému puču v roku 1948.

Prichádzali prvé obete, stelesnené v roku 1948 ministrom Janom Masarykom a ďalšími. Vykonávateľmi týchto zločinov boli v drvivej väčšine členovia KSČ, na straníckych preukazoch ktorých bola červená hviezda.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schut.

Český prezident zaviedol rituál, na ktorý nemá oporu v ústave.


50m
Líder koalície SPOLU a predseda ODS Petr Fiala.

Vyhrať voľby nestačí, ukazuje po Igorovi Matovičovi aj nový český premiér.


4 h
Zuzana Kepplová.

Nebude to ako počas druhej vlny, dušujú sa koaličníci. Vírus odpovedá.


20 h
Peter Schut.

Tisíce obetí vyvinú taký tlak, že nič nezmôže ani populizmus.


20 h
Skryť Zatvoriť reklamu