SME

Ľvov je brána nového Východu (píše Michal Havran)

Vo Ľvove sa slovenskí turisti môžu cítiť ako opití Briti v Bratislave.

Ľvov, Ličakovský cintorín (Zdroj: STOCK ADOBE)

Autor je teológ a spisovateľ

Americký právnik Philippe Sands vo svojej knihe East West streets o pôvode zločinov proti ľudskosti a genocídy pripomína, že myšlienka ochrany ľudských práv po druhej svetovej vojne vznikla počas Norimberského tribunálu.

Jej autormi sú dvaja právnici zo západoukrajinského Ľvova Rafael Lemkin a Hersch Lauetepracht. Obaja pochádzali zo židovských rodín vyvraždených v rámci takzvaného konečného riešenia židovskej otázky.

Hitlerov právnik a neskôr generálny guvernér ríšskeho komisariátu Poľsko ho zverejnil pred príslušníkmi jednotiek SS, Einsatzgruppen (špeciálnych nacistických jednotiek operujúcich na okupovaných územiach), Abwehru (vojenskej spravodajskej služby) a Wehrmachtu v lete 1942 práve na Námestí svätého Juraja vo Ľvove.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V meste, kde v tom čase prebiehala tretia vlna pogromov. Poľský ríšsky komisariát vznikol ako súčasť plánu nacistického Nemecka pre východ (Ostplan) s cieľom vyvraždiť „podradné“ židovské a slovanské obyvateľstvo.

Prvý pogrom v Ľvove sa odohral počas poľsko-boľševickej vojny, ktorú ukrajinskí nacionalisti využili na vyvražďovanie aškenázskych Židov a Poliakov v okolí mesta. No to, čo malo prísť s treťou ríšou, nemalo žiadnu obdobu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

História zakopaná pod zemou

Ľvov, mesto s bohatými kultúrnymi dejinami, dedičstvom Poľského kráľovstva, Habsurgovcov i Haličsko-volynského kniežatstva, sa stal hlavným mestom holokaustu. V jeho okolí zahynulo viac ako milión ľudí.

Drvivá väčšina z nich boli chudobní lubavičovskí Židia z haličských kopcov. Joseph Roth, ktorý sa narodil v Brodoch, o nich píše, že v „mestách, ktoré sa začínajú malými barakmi a rovnako sa nimi aj končia, čakali na príchod Mesiáša“.

Dočkali sa Hansa Franka, predtým boľševikov či ukrajinských nacionalistov. Na ľvovskom Lyčakivskom cintoríne je šesť stôp pod zemou zakopaná tragédia strednej Európy.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C6CA6 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu