Autor je ekonóm, pôsobí v Prognostickom ústave SAV a je poradcom premiéra Petra Pellegriniho.
Posledných päť rokov bolo pre slovenskú ekonomiku skvelých. Vysoká nezamestnanosť odišla do histórie. Ekonomika rástla rýchlym tempom. A platy ešte rýchlejšie. Rast hrubého domáceho produktu sa konečne prejavil nielen v štatistikách o ziskoch zahraničných firiem, ale aj v peňaženkách ľudí.
Ešte na začiatku roka 2019 to vyzeralo dobre. Na jar však naša ekonomika zaradila na najnižší prevodový stupeň. Čo sa stalo?

Problémy USA a Nemecka sú aj naše
Slovensko žije zo zahraničného obchodu. A je veľmi citlivé na zmeny globálnej ekonomickej klímy. Keď zahraničný obchod voľne tečie cez hranice štátov, darí sa aj slovenskej ekonomike.
Z USA už tretí rok vanie ľadový cyklón Donald. A poriadne ochladil svetovú i slovenskú ekonomiku. Ešte v roku 2017 rástol globálny obchod s tovarmi tempom 4,6 percenta. Na tento rok sa predpokladá skromných 1,2 percenta. Ekonomika Nemecka, motor eurozóny, takmer zastala. Veľmi rýchlo to pocítilo aj naše hospodárstvo. Miesto štvorpercentného rastu budeme radi, keď si za rok 2019 pripíšeme dve percentá.
Medzinárodné prostredie plné neistoty slovenskej ekonomike nepraje. Predpoveď vývoja globálneho obchodu na rok 2020 hovorí o raste 2,7 percenta. Aj to len, ak sa dohodnú USA s Čínou a prestanú s colnými vojnami.
To však neznamená, že budeme v suchu. Americký prezident sa neprestáva vyhrážať Európskej únii novými clami. Tie by sme síce prežili, ale za cenu ďalšieho spomalenia. Treba si jasne povedať, že časy vysokého rastu sa skončili.
Nech sa v USA dostane na budúci rok k moci hocikto, s veľkou pravdepodobnosťou nebude zástancom voľného obchodu. V čase, keď stále viac pracovných miest ničia vo vyspelých krajinách roboty a softvéry, voľný obchod sa voličom predáva ťažko.
Skutočnými víťazmi colnej vojny medzi USA a Čínou tak boli Vietnam a Bangladéš. Ich lacná pracovná sila pohotovo nahradila tú čínsku i americkú.

Po nás potopa
Globálne prostredie pribrzdí rast zamestnanosti, platov i ziskov firiem na Slovensku. Štát vyberie menej daní a bude mať menej peňazí na rozdávanie. Rok 2019 bol pre Slovensko smolný aj tým, že koniec ekonomického cyklu sa prekryl s volebnou kampaňou.