Autorka spolupracuje s portálmi Res Publica Nowa a Visegrad Insight. Článok je súčasťou projektu #DemocraCE v spolupráci s Visegrad/Insight, pôvodne vyšiel v poľštine na Res Publica Nowa.
Nedávno vyšlo do pražských ulíc 50-tisíc demonštrantov. Pred časom sa zase na námestí San Giovanni v Ríme zhromaždil dav na protest proti krajne pravicovej Lige. Ľudia zabrali ulice aj v Poľsku.
14. decembra vyhlásili takzvaný Deň sardiniek. To znamená, že vo viacerých svetových metropolách sa demonštrovalo proti politike populizmu, ktorá využíva nenávisť a strach.
Hnutie Sardinky sa zrodilo v Taliansku na protest proti politike Mattea Salviniho. A za jediný mesiac si získalo státisíce podporovateľov. Prvé zhromaždenie sa konalo v tradične ľavicovej Bologni 14. novembra.
Teda v deň, keď vládnuca Liga vošla do kampane k regionálnym voľbám v kraji Emilia Romagna (voľby pripadli na 26. 1. 2020). Salvini si naplánoval míting v sále dóžacieho paláca s kapacitou 5570 ľudí. Sardinky si dali za cieľ zhromaždiť šesťtisícový dav, aby ukázali, že ich je viac ako podporovateľov politiky vylúčenia, ktorú zastáva Salvini.
Na Piazza Maggiore v Bologni napokon prišlo 12-tisíc podporovateľov hnutia, takže sa skutočne tlačili ako sardinky v konzerve. 25-tisícový dav nastúpil v Miláne na Piazza Duomo aj napriek silnému dažďu. A 10. decembra až 35-tisíc demonštrantov vyšlo do ulíc v Turíne. A ešte viac ich prišlo na spomínané Piazza San Giovanni v Ríme.
Samozrejme, predháňanie sa v počtoch – ukážeme, že je nás viac – zohralo významnú úlohu.

Nejde o počty, ale o pozornosť
Protesty sú také staré ako samotné ulice. V demokracii slúžia ako spôsob sebavyjadrenia. Vyjadrujú súnaležitosť s istými myšlienkami, samotnú možnosť vyjadriť sa a ukázať konkrétne telá, ktoré stoja za politickými ideami. Protest je tiež najhmatateľnejší spôsob, ako vybudovať komunitu okolo dôležitej udalosti či myšlienky.
No napriek zdaniu sily majú demonštrácie len obmedzený vplyv na vládnu politiku. Menia ju len v prípade, že sa podpora na námestiach premietne do samotného hlasovania.
Sme posadnutí číslami, každá myšlienka musí dostať svoju numerickú podobu, aby sme ju začali brať vážne. A čím sú tie čísla väčšie, tým lepšie, myslíme si. Preto tiež tak dbáme na sčítanie duší na námestiach.