Rick Zedník je Američan so slovenským pôvodom. Žije a pracuje v Bruseli ako riaditeľ neziskovej organizácie Women Political Leaders. V minulosti riadil sieť portálov euractiv.com, spoluzakladal a vydával časopis The Slovak Spectator.
Predstavte si, že sa dnes na Slovensku narodia dve deti – dievča a chlapec. Chceme veriť, že majú rovnakú šancu obsadiť vedúce miesta. Vieme, že doteraz to tak nebolo. Ale keď dievča narodené na prahu tretieho desaťročia 21. storočia už bude mať rovnakú šancu dostať sa do parlamentu ako chlapec narodený v tom istom čase, však?
Omyl.
Z globálnej správy o rovnosti pohlaví, ktorú minulý týždeň zverejnilo Svetové ekonomické fórum, politickú rovnosť globálne nedosiahneme ešte 94,5 roka. Slovenské deti sa môžu dočkať skôr, pretože Slovensko je na 58. mieste nad priemerom politickej emancipácie žien.
Tento výsledok je však ovplyvnený tým, že Slovensko patrí do tucta krajín, kde už sa žena stala prezidentkou aj premiérkou. Žiaľ, úspechy Zuzany Čaputovej a Ivety Radičovej sú výnimkou z pravidla. V parlamente je dnes pätina žien, čím sa Slovensko radí až 92. miesto, za šesťdesiat percent krajín.
Hoci utopickú rovnováhu ešte nedosiahla žiadna krajina, jedna je dlhodobým majstrom rovnosti pohlaví a na čele rebríčka kraľuje jedenásť rokov po sebe. Island zmazal 88 percent rozdielov, vrátane sedemdesiatich percent rozdielov v politike. V emancipácii je o desať percentuálnych bodov vyššie ako Nórsko na druhom mieste.
“Zrejme nie je náhoda, že na čele polovice z desiatky najrovnostárskejších krajín sú ženy.
„
Islandskú premiérku Katrín Jakobsdóttirovú treba preto brať vážne, keď minulý mesiac na Reykjavíckom globálnom fóre vyhlásila: „Mám sen, že Island bude prvou krajinou, ktorá dosiahne rovnosť medzi pohlaviami.“
Čo sa od Islandu môže naučiť Slovensko a zvyšok sveta? Zo svojich návštev som si vzal päť ponaučení:
Deľte sa o povinnosti
Reykjavícka politická evolúcia odzrkadľuje kultúrnu evolúcii. Muži na Islande majú nárok na minimálne trojmesačnú rodičovskú dovolenku, na ktorú nastupuje deväťdesiat percent mužov, čím sa s partnerkami podieľajú na starostlivosti o deti. Tým sa formuje vlastné vnímanie žien a mužov, ich zodpovednosť za rodinu a pracovné ambície.