Autor je odborársky funkcionár
Slovensko sa zvykne prezentovať ako silný sociálny štát a je jedno, či o tom hovoria politici z pravice, alebo ľavice. Jedni hovoria o ochrane sociálneho štátu, druhí o rušení vlakov a obedov zadarmo.
Aká je však realita? Na túto otázku síce neexistuje jednoduchá ani konečná odpoveď, no aspoň sčasti na ňu môže odpovedať Index sociálnej spravodlivosti nemeckej nadácie Bertelsmann.
Na základe hodnotenia množstva ukazovateľov v šiestich okruhoch sa Slovensko umiestnilo na 22. mieste zo 41 hodnotených krajín, pričom sa nachádzame tesne pod priemerom.
“Najhoršie výsledky v Indexe sociálnej spravodlivosti sme zaznamenali v okruhoch spravodlivé vzdelávanie a trh práce.
„
Na vrchole sú krajiny Škandinávie a Holandsko, na siedmom a ôsmom mieste nasledujú Slovinsko a Česko.
Predbehli nás všetky krajiny V4 a naše umiestnenie je vykúpené relatívne dobrým výsledkom v hodnotiacom okruhu prevencia chudoby, kde sme sa umiestnili na jedenástom mieste, v ostatných piatich okruhoch sme na tom podstatne horšie (26. – 37. miesto).
Administratívna chudoba
Naše dobré umiestnenie v prevencii chudoby je spôsobené nízkym podielom osôb ohrozených chudobou podľa oficiálnej administratívnej hranice chudoby definovanej ako šesťdesiat percent z disponibilného mediánu príjmu.
Medián je však taký nízky, že podiely ohrozených chudobou sú u nás o dosť nižšie ako napríklad v sociálne spravodlivejšej Škandinávii.