Autor bol minister financií SR, pôsobí ako šéf strategickej skupiny poradcov na podporu reforiem na Ukrajine a prezident ekonomického think-tanku MESA 10.
Denník E v súvislosti s končiacim sa rokom požiadal 22 vybraných slovenských ekonómov, aby vybrali graf, ktorý podľa nich zachytáva dôležitý vývoj, tendenciu, jav, fakt, alebo udalosť.
Je to zaujímavé čítanie aj pre neekonómov, ešte zaujímavejšie je však urobiť si istý sumár a celkové vyhodnotenie toho, čo považuje táto skupina ekonómov (medzi ktorých patrím aj ja) za dôležité a pozoruhodné.
Doba nepraje optimistom, medzi ekonómami asi zvlášť, takže jediný optimistický graf sa týka výsledkov prezidentských volieb na Slovensku v roku 2019 a rozdielu, s akým vyhrala Zuzana Čaputová nad kandidátom Smeru Marošom Šefčovičom.
Všetky ostatné boli pesimistické, pričom len traja autori si vybrali vývoj vo svete, dvaja písali o klimatických zmenách a jeden o clách a obchodnej vojne medzi USA a Čínou.
Demografická pasca
Spomedzi osemnástich slovenských ekonómov, ktorí si vybrali našu slovenskú realitu, sa najväčšej pozornosti dostalo štyrom témam – dôchodky a demografia, spomalenie ekonomického rastu a zaostávanie za susedmi, vývoj v mzdách a konkurencieschopnosti a automobilový priemysel. Každej z týchto tém sa venovali aspoň traja spomedzi vybraných ekonómov.
Slovensko bude do roku 2060 najrýchlejšie starnúcou ekonomikou EÚ, kým dnes máme na jedného dôchodcu štyroch ľudí v práceschopnom veku, o štyridsať rokov to bude len 1,7 človeka. Pomer ľudí nad 65 rokov sa zvýši z dnešných 22,5 na 61,5 percenta.
Už od roku 2015 je u nás počet osemnásťročných nižší ako počet 65-ročných a tieto nožnice sa budú ešte viac a rýchlejšie roztvárať. Navyše k nám takmer neprichádzajú študenti z iných krajín, kým až pätina našich odchádza študovať do zahraničia, pričom len menšia časť z nich sa po štúdiu vracia domov.