Autor je koordinátor platformy Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska
Na spoločnom zasadnutí českej a slovenskej vlády 11. novembra 2019 vo Valticiach prijali predsedovia spoločné vyhlásenie. V preambule sa uvádza, že nadštandardné vzťahy sú dostatočnou garanciou, že obidve krajiny budú čeliť novým výzvam koordinovane a konštruktívnym spôsobom.
Jednou zo strategických oblastí spolupráce uvedenou v časti Poľnohospodárstvo, životné prostredie a klimatická zmena je aj problematika obhospodarovania lesov.
„Vlády sa zhodli na nutnosti podporovať a vykonávať premeny lesov na druhovo a vekovo diverzifikované lesy a realizácii obranných a ozdravných opatrení, ktoré povedú k zníženiu výskytu kalamít veľkého rozsahu, prípadne k zmierneniu negatívnych vplyvov týchto kalamít na životné prostredie a na sociálne a ekonomické funkcie lesov,“ píše sa vo vyhlásení.
V obidvoch krajinách vyhláseniu predchádzali celkom odlišné novely príslušných zákonov.
U susedov a u nás
V Česku novela umožňuje stanovovať opatrenia podporujúce boj s podkôrnym hmyzom okrem ministerstva pôdohospodárstva aj krajským úradom a obciam s rozšírenou pôsobnosťou.
Opatrenia majú okamžitú platnosť, prejednávať sa budú následne. Novela rovnako stanovuje pravidlá pre finančné príspevky vlastníkom neštátnych lesov na riešenie dopadov podkôrnikovej kalamity.
Na Slovensku novela síce ukladá obhospodarovateľovi lesa v prípade ohrozenia lesov neodkladne vykonať opatrenia na odvrátenie ohrozenia lesov a odstránenie následkov škôd, ale v chránených územiach má túto povinnosť len vtedy, ak to z predpisov nevyplýva inak.
A tu je pes zakopaný. O ochrane prírody a krajiny rozhoduje o rozsahu a podmienkach vykonania náhodnej ťažby orgán ochrany prírody, najneskôr do desiatich dní od oznámenia.
Dodržanie limitu 10 dní na rozhodnutie o rozsahu a podmienkach vykonania náhodnej ťažby je však ilúzia.