Autorka študovala žurnalistiku, žije v New Yorku
Ak budú prvé januárové dni nového roka typické pre nasledujúcich dvanásť mesiacov, veľa dobrého nás nečaká.
Vražda Kássima Sulejmáního spravila z miest, ktoré sú symbolom USA, staronový terč teroristických útokov. Kým volení zástupcovia veľkomiest ihneď deklarovali stupeň pripravenosti, ľudia v New Yorku a Washingtone obnovili osobné únikové plány.
Mobily a internet asi fungovať nebudú, takže si treba podrobný plán pripraviť teraz. Ak napadnú Manhattan a vieme sa metrom alebo pešo dostať cez East River, stretneme sa doma v Brooklyne. Ak nie, pôjdeme k rodine mimo mesta. V prípade atómového výbuchu zostaneme tam, kde práve budeme.
Ešte koncom decembra som si myslela, že najväčšou drámou roku 2020 budú prezidentské voľby. Stále dúfam, že to tak bude, hoci pravdepodobnosť, že udalosti v zahraničí zatienia dianie na domácej scéne, sa odvtedy exponenciálne zvýšila. Cez víkend som si prečítala správy, že americká hraničná polícia zadržala asi dvesto Američanov iránskeho pôvodu na hraniciach a niekoľko hodín ich vypočúvala.
Hlavný kandidát Biden
V súboji demokratov o nomináciu do prezidentských volieb sa na čele stále drží Obamov viceprezident Joe Biden. Vzhľadom na stav jeho kampane a na neustálu negatívnu kampaň republikánov, ktorí sa snažia Bidena a jeho syna zavliecť do Trumpovho impeachmentu, je zvláštne, že má stále podporu 28 percent demokratických voličov.
Biden strávil v politike celý život a v jeho minulosti sa dá dosť ľahko nájsť niekoľko incidentov, ktoré v roku 2020 nevyzerajú veľmi dobre. Na druhej strane má podporu Afroameričanov a dôveru demokratov inklinujúcich k centru politického spektra.