Autor je šéf domáceho spravodajstva
Ešte ho za nič neodsúdili a už stihol byť ako nechutný mafián predlohou postavy v seriáli a teraz aj v celovečernom filme.
Vlani v sérii televízie Joj Za sklom hral zloducha Kočnerovho typu Maroš Kramár. Nazvali ho Vozner. Vo filme Sviňa, ktorý sa začal premietať vo štvrtok, to je Jozef Vajda. Postava sa volá Wagner.
Sfilmovanie príbehu známeho zločinca, či zločinu, je pritom bežné skôr v zahraničí. Na Slovensku boli tvorcovia donedávna opatrnejší. Aj keď vlani sa o to pokúsili vo filme Ostrým nožom, či v roku 2017 v Únose, ktorý vtedy prispel k tlaku na zrušenie Mečiarových amnestií.
Režisérka Únosu Mariana Čengel Solčanská je teraz aj za Sviňou. Model zvolila podobný. Známe postavy s vymyslenými menami a prezývkami sú aktérmi príbehu, ktorý je čiastočne opisom reality a čiastočne fikciou.
Tak ako v Únose, aj vo Svini umiestnila dej do Bratislavy a do Nitry, odkiaľ pochádza.

Sviňa za mrežami
Bude si môcť Sviňu pozrieť samotný Kočner? Do kina na film ísť nemôže, keďže je vo vyšetrovacej väzbe. Teoreticky by si ho mohol pozrieť aj za mrežami. Väzenské ústavy niekedy v rámci osvety a výplne voľného času zabezpečujú svojim klientom premietanie filmov, podľa vlastného uváženia.
Kočner je obžalovaný z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a tiež z falšovania miliónových zmeniek TV Markíza. Oba súdne procesy v čase uvedenia Svine prebiehajú. Na Kočnera teda až do právoplatného rozhodnutia súdov treba pozerať ako na nevinného.
Keďže sa tvorcovia pri dialógoch opierali o Kočnerovu autentickú komunikáciu, nebude to pre diváka celkom jednoduché.

Rôzne postavy, rovnakí herci
Vo Svini filmári udalosti posledných rokov vykreslili presvedčivejšie ako v seriáli Za sklom, kde skĺzli do frašky. Prepletenie reality s fikciou však rovnako mätie, podobne ako v Únose.