SME
Sobota, 29. február, 2020 | Meniny má Radomír
PÍŠE MIKULÁŠ HUBA

Čo strany núkajú životnému prostrediu

Rebríček strán z hľadiska enviromenálnych politík.

Mimovládne organizácie hodnotili volebné programy stán aj z hľadiska ochrany príroody a lesovMimovládne organizácie hodnotili volebné programy stán aj z hľadiska ochrany príroody a lesov(Zdroj: TASR)

Autor je vedecký pracovník Geografického ústavu SAV a člen Slovenského ochranárskeho snemu

V dnešných chaotických časoch často neplatí, čo sa ešte nedávno zdalo byť samozrejmosťou. Napríklad, že voľby sú (aj) súťažou volebných programov. Voliť stranu bez programu je predsa, ako kupovať mačku vo vreci.

Článok pokračuje pod video reklamou

Volebné programy sú dôležité z viacerých dôvodov. Zabezpečujú väčšiu informovanosť, a teda aj kompetentnejšie rozhodovanie sa voličov vo voľbách.

V rozsahu, konkrétnosti, originalite, ambicióznosti i sofistikovanosti sú medzi environmentálnymi programami strán priepastné rozdiely.

Umožňujú lepšiu kontrolu činnosti strán v priebehu volebného obdobia a pri odpočte plnenia predvolebných sľubov na jeho konci. Predstavujú východisko pre tvorbu programového vyhlásenia vlády.

Program však nie je ani zďaleka všetko. Potvrdzuje nám to skúsenosť, že strany i vlády so solídnym environmentálnym programom v praxi neraz robili priam antienvironmentálnu politiku.

Preto najmä pri stranách, ktoré boli v nedávnej minulosti dlhšie pri moci, je skúsenosť s ich vládnutím ešte dôležitejšia ako ich program.

Naprieč rezortami

Životné prostredie je navyše prierezová problematika, ktorá sa „nezmestí“ iba do jednej kapitoly. Neraz sa o ňom rozhoduje v iných častiach volebného programu orientovanými na činnosť hospodárskych rezortov i narábanie s financiami.

Ale z dlhodobého hľadiska sa o ňom môže ešte vo väčšej miere rozhodovať aj v rezorte školstva a vedy, a preto by sme mali čítať aj takto zamerané kapitoly.

A je, a aj bude to aj o spravodlivosti, práve a ich vymáhateľnosti. A v neposlednom rade aj o kultúre v tom najvšeobecnejšom zmysle slova.

Ale veľmi dôležité je aj to, aby na kandidátkach či v odbornom zázemí strán boli kompetentní a dôveryhodní odborníci, schopní a pripravení ten-ktorý program realizovať.

Všetky relevantné strany, preferencie ktorých dlhodobo prevyšujú päť percent, venujú problematike životného prostredia samostatnú kapitolu. Výnimkou je Smer, ktorý de facto žiadny program nemá.

Niektoré strany spájajú environmentálnu problematiku s inými rezortnými politikami, najmä s lesným hospodárstvom, poľnohospodárstvom, potravinárstvom, ochranou zvierat či energetikou.

Priepastné rozdiely

V rozsahu, konkrétnosti, originalite, ambicióznosti i sofistikovanosti sú však medzi environmentálnymi programami strán priepastné rozdiely.

Pohybujú sa od niekoľkých frázovitých viet u ĽSNS a SNS, cez pomerne stručný program KDH, či solídne prepracované enviroprogramy strán Za ľudí, SaS a Sme rodina, až po devätnásťstranový komplexný, konkrétny a zároveň vizionársky program koalície PS-Spolu (108 opatrení) zodpovedajúci výzvam 21. storočia.

Na rôzne časti volebných programov v oblasti životného prostredia sa pozreli viaceré mimovládne organizácie či iniciatívy. Z hodnotenia skupiny MVO zaoberajúcej sa klimatickou zmenou vyšiel najlepšie program PS-Spolu, za ním nasledoval program Za ľudí a Sme rodina.

Kvalitu programov v oblasti lesov a ochrany prírody hodnotila známa iniciatíva My sme les. Na základe volebných programov i doterajších skúseností so stranami i jednotlivcami odporúča voliť PS-Spolu, Za ľudí, OĽaNO, SaS alebo KDH.

Ja som sa okrem spomenutých všeobecných a systémových aspektov volebných programov osobitne zameral aj na zámery a opatrenia v nich, ktoré sa týkajú vody. Ako aj na to, ako sú jednotlivé strany personálne pripravené svoje zámery realizovať.

Aktivisti v parlamente

Aj z tohto môjho hodnotenia vyšla najlepšie koalícia PS-Spolu, ktorá má pre túto oblasť najpodrobnejšie spracovaný program. Životné prostredie považuje za jednu zo svojich top priorít a na svojej kandidátke má najviac odborníkov a aktivistov.

Na ďalších miestach sa umiestnili Za ľudí, OĽaNO a SaS. Viac o tom uvádza internetová stránka ochranari.sk.

Podobným predvolebným hodnoteniam sa venujem od roku 1990. A tak môžem porovnávať. Životné prostredie väčšina kandidujúcich strán vo svojich volebných programoch celkom neignorovala ani v minulosti.

No dnes vidím pozitívny posun oproti minulosti najmä v miere serióznosti a odbornosti, v inovatívnych nápadoch a v aspoň čiastočnom reagovaní na globálne problémy a výzvy. Nič z toho sa však netýka Smeru, SNS ani ĽSNS.

Nemalým dôvodom na optimizmus je aj rekordný počet environmentalistov a aktivistov – ochranárov na kandidátkach niektorých strán (v poradí PS-Spolu, OĽaNO, Za ľudí, SaS a Demokratická strana).

Je ich približne trojnásobne viac oproti voľbám v roku 2016. Zostáva veriť, že po 29. februári sa z nich dostatočne veľa ocitne v našom parlamente a exekutíve.

Najčítanejšie na SME Komentáre

Inzercia - Tlačové správy

 1. Turecký kúpeľ hammam: Očista tela tradičným spôsobom
 2. Limitovaná ponuka Mercedes-Benz s najmodernejšími technológiami
 3. Rolls Royce medzi motorkami prichádza do Bratislavy
 4. Angličtina nielen pre maturantov
 5. Fixný výnos teraz až do 8 % ročne
 6. Začať investovať v mobile môžete konečne aj na Slovensku
 7. Denník SME s odznakom Nie v našej krajine
 8. Nestarnú, ale dozrievajú
 9. Slovensko potrebuje dezinFicovať
 10. Objavte najkrajšie zastávky na ceste po temperamentnej Andalúzii
 1. Jarné upratovanie s KOSITom
 2. Obdarujte vašich blízkych s darčekovými kartami VIVO! Bratislava
 3. Oslávte 25. výročie Revalidu a vyhrajte zájazd do Švajčiarska
 4. Cesta na sever Talianska je nateraz riziková, zvážte ju
 5. Turecký kúpeľ hammam: Očista tela tradičným spôsobom
 6. Modrá je dobrá. Článok IBA pre ženy
 7. Vieme prví: značky prinesú do Ženevy množstvo noviniek
 8. Rolls Royce medzi motorkami prichádza do Bratislavy
 9. Limitovaná ponuka Mercedes-Benz s najmodernejšími technológiami
 10. Môže ťa štúdium baviť?
 1. SME.sk môžete teraz čítať 30 dní úplne zadarmo 13 753
 2. Denník SME s odznakom Nie v našej krajine 10 395
 3. Objavte najkrajšie zastávky na ceste po temperamentnej Andalúzii 9 495
 4. Turecký kúpeľ hammam: Očista tela tradičným spôsobom 8 573
 5. Angličtina nielen pre maturantov 8 085
 6. Slovensko potrebuje dezinFicovať 7 542
 7. Ktorá farba je tá tvoja? 7 280
 8. Rolls Royce medzi motorkami prichádza do Bratislavy 7 225
 9. Strávte Veľkú noc inak. Cestujte za dobrodružstvom 6 163
 10. Viete aké je študentské mesto na Slovensku? 5 442

Téma: životné prostredie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém:
Životné prostredie

Neprehliadnite tiež

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Vieme, čo nechceme. To je dobrý začiatok

Urobme rozhodnutie, za ktoré sa nám poďakujú generácie.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Aspoň druhú ligu

Dnes je dovolené voliť aj srdcom.

Peter Schutz
Autorská strana Evy Borušovičovej

Kde budete dnes v noci? (píše Eva Borušovičová)

Ako nás voľby spájajú a rozdeľujú.

(ilustračné foto)

Korona alebo voľby? (Hej,ty! – Györe)

Karikatúra denníka SME (kreslí Hej,ty! – Györe).