Jerry Z. Muller, Tyranie metrik, preložil Jiří Zlatuška, Academia 2020
Americký historik sa rozhodol kriticky preskúmať jedno z božstiev súčasného sveta. Kvantitatívne založené prístupy, hodnotenia, štatistiky a rebríčky dominujú v školstve, zdravotníctve, biznise i armáde. V našom kontexte ide o starú hádku medzi priateľmi excelových tabuliek a zvyškom sveta.
Autor si uvedomuje, že to nie je práve bežná parketa pre historika. Začal sa o vec zaujímať ako šéf katedry na súkromnej univerzite. Osobne zažil, ako od pedagogickej činnosti postupne prešiel k aktivitám žiadaným akreditačnými komisiami. Stal sa zajatcom tabuľkových procesorov, farebných grafov a výkazov.
Priznáva, že nešlo o zdrvujúci úder, skôr o "pichnutie špendlíkom". To ho podnietilo, aby začal skúmať povahu síl, ktoré vedú k takémuto nehospodárnemu mrhaniu časom i energiou.
Muller sa dlhodobo pohyboval na pomedzí ekonómie, sociológie a histórie. Zaoberal sa dejinami verejnej politiky, históriou kapitalizmu a jeho ideovými obhajcami. Keď sa vrhol do témy, všimol si izolovanosť jednotlivých vedných disciplín. Aj táto nekomunikatívnosť (napríklad medzi psychológiou a ekonómiou) viedla k posadnutosti metrikami a neschopnosti akceptovať iné, nie iba tie zmerateľné, motívy konania.
Meranie pre meranie
Mullerova odvaha kriticky sa vyrovnať s mániou meraní a dát je oslobodzujúca. Nejde o výkrik rozčarovaného akademika proti jednému z moderných zlatých teliat. Veľmi jasne analyzuje, prečo mnohé metriky môžu byť (a nanešťastie aj sú) škodlivé.
Uznáva, že v menej komplikovaných veciach sú oprávnené - je normálne zmerať a zapísať základné fakty a parametre jednotlivých činností. Mullerove argumenty proti tejto tyranii sú filozofické i výsostne praktické. Vníma slepú vieru v súvislosť medzi meraním a progresom. Guru moderného manažmentu Tom Peters mnohých priviedol k presvedčeniu, že "čokoľvek čo sa dá zmerať, sa dá zlepšovať".