Autorka je predsedníčka Európskej komisie
Som technologický nadšenec. Moja viera v dobro technológií vychádza z mojich skúseností študentky medicíny. Bezprostredne som sa učila a videla, ako dokáže meniť osudy, zachraňovať životy a robiť bežné veci z toho, čo by sa kedysi považovalo za zázrak.
Dnes už považujeme za samozrejmé, že infekciu liečime antibiotikami a pri zranení alebo chorobe absolvujeme vyšetrenie röntgenom alebo magnetickou rezonanciou. Sú to všetko zázraky, ktoré zmenili vývoj ľudstva k lepšiemu.
Vďaka technológiám sú tieto zázraky každým dňom uchvacujúcejšie a stávajú sa pravidlom. Pomáhajú lepšie odhaľovať rakovinu, realizovať operácie s vysokou presnosťou či prispôsobiť liečbu potrebám konkrétneho pacienta.
To všetko sa deje práve tu a teraz v Európe, ale mojím cieľom je, aby toto bol len začiatok. Chcem, aby sa technológie stali štandardom v celej našej spoločnosti: od poľnohospodárstva po financie, od kultúry po stavebníctvo, od boja proti zmene klímy po boj proti terorizmu.
Toto je vízia novej digitálnej stratégie, ktorú Európska komisia predloží tento týždeň.
Nové technológie, staré hodnoty
Veríme, že digitálna transformácia môže byť hybnou silou našich hospodárstiev a pomôcť nám nájsť európske riešenia globálnych výziev. Sme presvedčení, že občania by mali byť schopní prijímať lepšie rozhodnutia s využitím poznatkov získaných z iných ako osobných údajov.
A chceme, aby tieto údaje boli dostupné všetkým subjektom – verejným aj súkromným, veľkým aj malým, startupom aj gigantom.
Spoločnosť ako celok tak získa maximum z inovácie a hospodárskej súťaže a my všetci budeme profitovať z digitálnej dividendy. Digitálna Európa by mala vyjadrovať to najlepšie z Európy – otvorenosť, spravodlivosť, rozmanitosť, demokraciu a sebadôveru.
Rozsah našej stratégie odzrkadľuje škálu a povahu transformácie, ktorá nás čaká. Pokrýva všetko od kybernetickej bezpečnosti až po kritické infraštruktúry, od digitálneho vzdelávania po zručnosti, od demokracie po médiá. A napĺňa ambicióznosť európskej zelenej dohody, napríklad dosiahnutím klimatickej neutrality dátových centier do roku 2030.
Digitálna transformácia však nemôže byť ponechaná na náhodu. Musíme zabezpečiť, aby naše práva, súkromie a ochrana na internete boli rovnaké ako v reálnom živote. Aby každý z nás mal kontrolu nad vlastným životom a tým, čo sa deje s našimi osobnými údajmi. Že môžeme dôverovať technológiám v tom, čo hovoríme a robíme. Že nové technológie nenastoľujú nové hodnoty.

Plne si uvedomujem, že mnohí túto dôveru v technológie – a najmä v tých, ktorí ich vlastnia – ešte nezískali. Vidím, ako ľahko sa stráca, keď veľké online platformy používajú údaje svojich zákazníkov na iné ako dohodnuté účely.
Alebo keď dezinformácie vytláčajú zodpovednú žurnalistiku a naháňanie kliknutí (tzv. clickbait) je dôležitejšie ako pravda.
Digitalizácia po európsky
Preto chápem a rešpektujem, ak majú niektorí ľudia voči technológiám skeptický, nedôverčivý či dokonca pesimistický prístup. A preto sa domnievam, že potrebujeme digitalizáciu, ktorá je vo svojej podstate európska. Digitalizáciu, ktorá obnovuje dôveru v oblastiach, kde bola narušená a posilňuje ju tam, kde existuje.