SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Peniaze dajte a nič zato nepýtajte

Krajiny V4 nie sú vo vnútri také jednotné, ako by sa mohlo javiť zvonku.

Predseda vlády SR Peter Pellegrini a nový predseda Európskej rady Charles Michel počas ich stretnutia v rámci pracovnej cesty predsedu vlády SR v Bruseli. (Zdroj: SITA)

Martin Ehl je hlavným analytikom Hospodářských novin.

Ktovie, akú hudbu majú radi premiéri visegrádskych krajín. No v tomto čase im isto v ušiach znie Money, money, money, hit skupiny ABBA z roku 1976.

A nie sú to len Babiš, Pellegrini, Morawiecki a Orbán, kto si ju pospevuje. Všetci lídri EÚ majú plnú hlavu peňazí s ohľadom na summit vo štvrtok 20. februára, na ktorom sa má hovoriť o rozpočte Únie na roky 2021 - 2027.

Prípravu sedemročného rámcového rozpočtu sprevádzajú rušné vyjednávania za zatvorenými dverami. Okrem zvyčajných horúcich tém ako spoločná poľnohospodárska politika či kohézne platby smerujúce do chudobnejších častí EÚ je na stole aj téma zaplátania diery v rozpočte po odchode Spojeného kráľovstva.

Pre krajiny ako Česko či Poľsko to môže byť posledná šanca získať značné sumy na rozvoj. V budúcnosti totiž budú krajiny Visegrádu dorovnávať to, čo dostanú príspevkami do spoločnej kasy.

Súvisiaci článok Kľúčové rokovanie o rozpočte Únie sa začne bez slovenského premiéra Čítajte 

Priatelia kohézie

Krajiny, ktoré sú čistými príjemcami – ako Visegrád – sa sústredia najmä na udržanie výšky kohéznych fondov, ktoré im majú pomôcť dobiehať bohatších členov. Európska komisia navrhla prerozdeliť v rámci kohézie v nasledujúcom období 41,3 miliardy eur, čo je však oproti súčasnému rámcu 2014 - 2020 vo výške 63,4 miliardy pokles.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Terajší rozpočet tvorí jedno percento z hrubého domáceho produktu EÚ, ten nasledujúci chce Komisia zvýšiť na 1,11 percenta. Keďže však treba rátať s dierou po Británii, Nemci a iní čistí prispievatelia by radšej videli strop na jednom percente, v opačnom prípade by museli značne navýšiť príspevky.

Fínsko počas svojho predsedania Rade EÚ v decembri navrhlo škrty v rozpočte, čo skupina 15 krajín nazývaných „Priatelia kohézie“ striktne odmietla. Sú to krajiny východu a juhu Únie, ktorí dostávajú z rozpočtu viac, než do neho prispievajú.

Súvisiaci článok Kohézne fondy sa stále oplatia Čítajte 

Podľa výpočtov Komisie by Česko a Maďarsko dostali o 24 percent menej ako v predošlom rozpočtovacom období, Poľsko o 23 percent menej a Slovensko o 22 percent menej.

Predseda Rady EÚ Charles Michel sa v priebehu začiatku roka stretával s premiérmi viacerých krajín, aby vysvetlil nedorozumenia a pripravil členov na spoločné stretnutie vo februári.

Nemecko požaduje odpoveď, na kto by mal zatiahnuť najväčší podiel výpadku za odchádzajúcu Britániu. A chce to vedieť ešte predtým, než v júli preberie rotujúce predsedníctvo v Rade. Rozpočet musí byť odsúhlasený do konca roka a februárový summit je prvým kolom ostrých rokovaní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Radikál Babiš, čakajúce Slovensko

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Parlament rokuje o návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi.

Niektorí vravia, že peniaze nepotrebovali.


a 1 ďalší 30. jún
Tréner Vladimír Weiss.

Jeden Weiss tvrdil, že si piskot nezaslúžili, druhý to videl opačne.


8 h
Marian Kotleba už nie je poslancom.

Sudcom chýbala nadstavba k šekom, píše sa v písomnom odôvodnení rozsudku.


15 h
Vojna na Ukrajine - zničená univerzita v Charkove.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 10 h

Neprehliadnite tiež

Matovičova dilema tak, aby to aj on pochopil.


1 h
Igor Matovič a György Gyimesi po schválení tzv. prorodinného balíčka.

Nevieme, ako ho budeme spätne hodnotiť.


2 h
Jakub Filo.

SaS dala Hegerovi príležitosť.


15 h
Nataša Holinová

Hovoriť o jeho riadnom živote predtým bolo trochu nazvyš.


15 h
SkryťZatvoriť reklamu