SME

V Líbyi je na ťahu Európa

Merkelová skúša, čo nedokázal Putin s Erdoganom.

Ulice hlavného mesta Tripolis. (Zdroj: SITA/AP)

Autor bol vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku a generálny tajomník NATO

Počas uplynulých desiatich rokoch sa z Líbye stal nefungujúci štát, ktorý sa zo svojej arabskej jari prepadol do najmrazivejšej zimy. Pád autoritatívneho režimu Muammara Kaddáfího v roku 2011 neviedol k zlepšeniu sociálnych pomerov, ako mnohí dúfali, ale skôr k rozkladu vlády a biede. Dnes hrozí, že sa dlhoročná občianska vojna stane chronickou. A svet sa zväčša pozerá iným smerom.

Medzinárodné spoločenstvo sa však zoči-voči tomuto tragickému vývoju nemôže vyhnúť zodpovednosti. Z Líbye sa stal nefungujúci štát z veľkej časti preto, že vonkajší hráči na ňu uplatnili neúčinné postupy. Postupnosť týchto chybných krokov bola taká toxická, že ovplyvnila aj ďalšie konflikty po celom svete.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Líbyjský debakel

Aby sme pochopili pôvod a rozsah líbyjského debaklu, musíme sa vrátiť na začiatok roka 2011. Práve vtedy počas bojov medzi Kaddáfího silami a povstalcami Bezpečnostná rada OSN schválila historickú rezolúciu 1973 – bolo to totiž prvý raz, keď OSN proti vôli funkčného štátu schválila humanitárnu intervenciu "všetkými nevyhnutnými prostriedkami".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Rezolúciu sa podarilo schváliť, pretože dvaja trvalí členovia s najväčšími výhradami – Čína a Rusko – sa rozhodli zdržať hlasovania.

Až dovtedy bola medzinárodná reakcia na líbyjskú krízu konsenzuálna a včasná. Následná ozbrojená intervencia na čele s NATO však interpretovala rezolúciu ďaleko za rozumné hranice. Namiesto koncentrácie na ochranu civilného obyvateľstva sa hlavní predstavitelia kampane sústredili na odstránenie Kaddáfího silou.

Okrem toho, ako to často chodí, ani tentoraz neboli pripravené žiadne použiteľné plány obnovy. Takže keď bol odstránený spoločný nepriateľ povstalcov, Líbya sa čoskoro stala obeťou sektárstva. Vtedajší americký prezident Barack Obama tento nedostatok predvídavosti označil za najväčšiu chybu vo svojej funkcii.

Chyba nespočívala len v ignorovaní predvídateľných problémov po odstránení Kaddáfího, ale aj v metódach a cieľoch samotnej vojenskej operácie.

Diktátori sa poučili

Dôsledky týchto krátkozrakých krokov prekročili hranice Líbye. Predovšetkým, zneužitie rezolúcie číslo 1973 dalo Číne a Rusku zámienku na vetovanie mnohých humanitárnych rezolúcií o Sýrii. Krehký konsenzus v Bezpečnostnej rade sa rozsypal, čo ublížilo veľkému počtu ohrozených civilistov bez ochrany.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C6MEG na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


Ak chce Pellegrini naozaj to najlepšie pre Slovensko...


Ilustračné foto.

Ad: Slovenská minimálna mzda kráča gréckou cestou.


Veľká súdna sieň Medzinárodného súdneho dvora v Haagu.

Harabinove výroky nie sú pravdivé.


Vladimír Balek
SkryťZatvoriť reklamu