SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Čo má ochrana zvierat spoločné s koronavírusom

Zákazom čínskych trhov pomôžeme zvieratám aj sebe.

Trhovisko uzavreté pre nákazu koronavírusu.

Peter Singer je profesor bioetiky na Princetonskej univerzite. Paola Cavalieriová je nezávislá výskumníčka, žije v Taliansku.

Všetci sme videli apokalyptické zábery na uzavreté čínske mesto Wu-chan. Svet pri pohľade na šírenie nového koronavírusu covid-19 zatajuje dych a vlády prijímajú alebo pripravujú drastické opatrenia, ktoré v mene všeobecného dobra nevyhnutne musia obmedziť osobné práva a slobody.

Niektorí svoj hnev namierili na Čínu a nedostatok transparentnosti pri vypuknutí nákazy. Filozof Slavoj Žižek v súvislosti s vírusom píše, že sa prejavuje „rasistická paranoja“, keďže existujú oveľa horšie infekčné choroby, na ktoré každý deň zomierajú tisícky ľudí.

Ľudia náchylní podliehať konšpiračným teóriám zasa veria, že tento vírus je biologická zbraň namierená na čínske hospodárstvo. Len málokto sa však zmieňuje o hlbšej príčine epidémie, nedajbože, aby s ňou bojoval.

Mokré trhy

Epidémiu vírusu SARS (Ťažký akútny respiračný syndróm) z roku 2003 aj tú súčasnú môžeme vystopovať na čínske „mokré trhy“ – trhoviská pod otvoreným nebom, kde si zákazníci môžu kúpiť živé zviera, ktoré im na mieste zabijú. Až do konca decembra 2019 platilo, že všetci postihnutí vírusom boli nejako spojení s wu-chanským trhoviskom Chua-nan.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na čínskych mokrých trhoch sa na konzumáciu predávajú a zabíjajú mnohoraké druhy zvierat: vĺčatá, hady, korytnačky, morčatá, potkany, vydry, jazvece aj cibetky. Podobné trhy jestvujú v mnohých ázijských krajinách vrátane Japonska, Vietnamu a Filipín.

Na mokrých trhoch v tropických a subtropických oblastiach našej planéty sa predávajú živé cicavce, hydina, ryby a plazy, ktoré sa tlačia v stiesnených priestoroch, kde dýchajú spoločný vzduch, mieša sa ich krv aj exkrementy.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ďalší šach-mat, Slniečka!


3 h
Zastarané kotle na pevné palivo majú nahradiť ekologickejšie zariadenia.

Štát by mal podporiť aktívnych a motivovať pasívnych


Peter Robl 4 h
Nataša Holinová

Generálny prokurátor nie celkom rozumie, kto má čo v náplni práce.


5 h

Ako vstrebať zjavný fakt, že Rusko je teroristický štát.


9 h
SkryťZatvoriť reklamu