Autorka pôsobí v Slovenskej klimatickej iniciatíve
Skončili sa voľby a lídri úspešných strán si lámu hlavy nad tým, ako si kompetenčne rozdeliť rezorty, aby ich zvládli. Rezort ministerstva životného prostredia zostáva v úzadí.
Porážka PS-Spolu vytvára legitímne obavy, že ochrana životného prostredia nezíska dostatočnú politickú pozornosť alebo kompetentné vedenie, pretože išlo o stranu, ktorá sa otvorene k tejto téme hlásila, a ktorej program bol pre oblasť ochrany životného prostredia viackrát vyhodnotený ako najviac prepracovaný a ambiciózny.
Tieto obavy sa však nemusia naplniť, ak si aj zvyšné koaličné strany uvedomia, že ochrana životného prostredia nie je podradnou témou. Je výzvou, ktorá nepočká.
Vzduch, lesy, obnoviteľné zdroje
Klimatická zmena akceleruje dvakrát rýchlejšie, ako sa predpovedalo. Napĺňajú sa tie najpesimistickejšie scenáre a dôsledky týchto zmien začíname dosť výrazne pociťovať aj na Slovensku.
Do roku 2050 chceme byť uhlíkovo neutrálni. V praxi to znamená, že našu produkciu CO2 musíme znížiť osemnásobne (ročne na Slovensku vyprodukujeme približne 40 miliónov ton CO2, ale náš ekosystém je schopný zachytiť iba 5 miliónov ton ročne).
Potrebujeme riešiť kvalitu ovzdušia, ktorá je jedna z najhorších z krajín EÚ. Devastujeme lesy. Neplníme ciele pri recyklovaní ani pri obnoviteľných zdrojoch.
Čakajú nás rokovania o Európskom ekologickom dohovore, kde Slovensko bude mať šancu vyjednať si podmienky tak, aby sme vedeli túto príležitosť využiť pre lepšie a zdravšie životné prostredie.
Výzvy v sektore životného prostredia sú také urgentné a komplexné, že bez kompetentného vedenia sa to nezvládne.