Autor bol ministrom financií SR, pôsobí ako šéf strategickej skupiny poradcov na podporu reforiem na Ukrajine a prezident ekonomického think-tanku MESA 10
Výsledky volieb ponúkajú rôzne interpretácie, ja osobne za najdôležitejšie považujem odmietnutie doterajšieho dvanásť rokov fungujúceho systému, za pokračovanie ktorého v zásade hlasovali len voliči dvoch politických strán – Smeru a SNS. Systému, ktorého výsledkom je rozkradnutý mafiánsky štát.
Veľká väčšina ľudí hlasovala proti korupcii, zneužívaniu moci či beztrestnosti mocných a dala novej vláde, a predovšetkým osobne Igorovi Matovičovi veľmi silný mandát na to, aby, povedané jeho vlastnými slovami, „vyčistil chliev a vykydal hnoj“.
Treba mu v tom držať palce a dúfať, že to bude vedieť urobiť aj s Borisom Kollárom a jeho stranou.
Svojho času bol Karel Schwarzenberg ako predseda strany TOP 09 konfrontovaný s otázkou, či mu neprekáža kontroverzná povesť Miroslava Kalouska ako jeho nominanta na post ministra financií. Odpovedal s jemu príznačným šarmom, že v jeho rodine, ktorá vlastní okrem iného veľké výmery lesov, bolo zvykom, že za lesníka vymenovali najšikovnejšieho pytliaka.
Škaredé slovo reformy
Protikorupčnú časť agendy novej vlády považujem za veľmi dôležitú, ale menej problematickú. Spoločenská objednávka je zrejmá, ľudia dali novej vláde silný mandát. Za omnoho ťažšiu považujem druhú časť úlohy, pred ktorou bude nová vláda stáť.
A tou budú potrebné reformy, pretože okrem zopár výnimiek sa od roku 2006 žiadne nové nerobili a aj tie staré, ktorých efekty už dozneli, alebo doznievajú, sa často rušili, alebo aspoň deformovali.
Vláda (každá), ale aj voliči by mali rešpektovať ako nespochybniteľný fakt, že reformný proces musí byť nepretržitý, inak sa zaostávaniu nedá vyhnúť. Ak sú ľudia alergickí na slovo reformy, tak to pokojne nazývajme inak - modernizácia, zefektívňovanie, vylepšovanie, skvalitňovanie, ako len chceme.
Nevyhnutným predpokladom lepšieho života v budúcnosti sú však nielen nové investície a nové riešenia, ale aj splatenie starých dlhov. A tu nemám na mysli len finančný verejný dlh, ale omnoho viac modernizačný (reformný) dlh nahromadený počas kleptokratického, antireformného vládnutia Ficovho Smeru.
Za všetky spomeňme napríklad alarmujúci stav školstva, vedy, zdravotníctva, polície, prokuratúry, súdnictva, verejnej správy či podnikateľského prostredia.
Nemožná trojica
Za najväčšiu ekonomickú výzvu, ktorá bude pred budúcou vládou stáť, považujem súčasné zvládnutie troch vecí - nevyhnutného ozdravenia verejných financií bez zvyšovania daní, nerušenia populistických opatrení, ktorými si kupoval popularitu Fico a zároveň splnenia vlastných finančne náročných sociálnych sľubov.