SME

Správa o zúfalstve a utrpení na turecko-gréckej hranici

Migračná kríza je vojnou lží. Pravda nie je sexi.

Bežný deň na grécko-tureckej hranici. (Zdroj: Petra Procházková)

Autorka je redaktorka českého Deníka N

"Čo to je za hrdinstvo, pozerať sa na to z gréckej strany?" Napísal mi pán Jiří Schmiedt na facebook pod video, na ktorom mladá sýrska žena kráča s dieťaťom v náručí. Dieťa zúfalo plače, nedá sa utíšiť. Na zemi okolo sa váľajú muži a ženy, niektorí majú pod sebou deku, iní chuchvalce igelitových tašiek. Tí najbohatší si postavili stan.

Sme v Edirne, tureckom pohraničnom mestečku hraničiacom z jednej strany s Bulharskom, z druhej s Gréckom. Preukázateľne sme na tureckej strane. A nie preto, že by sme chceli dokazovať hrdinstvo, ale preto, že sú tu húfy utečencov, nadávajú, plačú, niektorí útočia na ostnatý drôt, ktorý im bráni v ceste do Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Dobrý deň pán Schmiedt. Mýlite sa. Sme v meste Edirne," píšem, aby som ho uviedla na pravú mieru. Už neodpíše. Informácia si žije ďalej svojím životom.

Bitka o Edirne

Áno. To mesto bolo kedysi grécke. Založil ho rímsky cisár Hadrián v roku 125 po Kristovi. Leží na dôležitej križovatke ciest. Vždy bolo mestom strategickým, viedli sa oň tvrdé bitky. Dnes je bitka o Edirne skôr virtuálna. Je ťažké sa v nej zorientovať a už vôbec v nej nie je možné zvíťaziť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Turecko má na svojom území štyri milióny utečencov. Tí nešťastní ľudia sa tam usadili a nemôžu sa pohnúť ďalej. Každý má iný príbeh. Dôležité je vedieť, že niekto utekal, aby si zachránil holý život. Iný, aby sa mal lepšie (kto z nás by nechcel). A tretí sa jednoducho vydal na cestu, pretože doma pred sebou videl len biedu a nevzdelanosť.

Všetky dôvody možno chápať, niektorým držať palce. Mojou úlohou však bolo situáciu čo najpresnejšie opísať, pokúsiť sa overiť to, čo tvrdia turecká armáda, grécka polícia, samotní migranti a vedenie nemocnice v Edirne.

Turistický sprievodca po migračných trasách

Ako hľadať utečencov v cudzom meste so 120-tisíc obyvateľmi alebo pozdĺž stovky kilometrov dlhej hranice? Hoci to vyzerá dosť amatérsky, väčšinou je to zmes šťastia, skúseností a profesionality.

Na námestí utečenci nie sú. Zato je tam turistická informačná kancelária. A v nej usmievajúci sa Turek s prenikavými očami. Vie po anglicky, rusky i po nemecky. Turistov je tu málo. Teraz zvlášť. Boja sa vírusu aj migrantov. "Oboje máme," konštatuje a dáva nám zadarmo maľovanú, akoby detskú, mapu mesta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Zakrúžkuje dve miesta: "Tu sú!" vyhlási víťazoslávne. "Ale bacha, sú nebezpeční, agresívni a asi majú aj zbrane." Táto informácia bola trochu zavádzajúca. Na vlne všeobecného odporu proti utečencom človek vidí, čo chce vidieť, a počuje, čo chce počuť.

Nasledujúce dni sme nespali, nejedli, len počúvali a plnili zápisníky cudzím nešťastím. Viac či menej pravdivým.

Je to boj lži so lžou a hŕstku pravdy, ktorú sa snažia priniesť aspoň niektorí novinári, zožerie zlomyseľná až zločinecká fabulácia.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C6P64 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jakub Filo

Sú späť. Trvalo to 80 rokov.


138
Peter Schutz

Väčšou tragédiou než americký prezident je jeho okolie.


66

Orbán opäť provokuje Úniu, ale je to aj pozvánka.


18
Ilustračné foto.

Keď poistenci škodia vlastnej poisťovni.


Jana Ježíková 5
SkryťZatvoriť reklamu