Autor je ekonóm
Bez dobrej nálady krízu neprekonáme, napísal v roku 2011 filozof a bývalý predseda parlamentu Pavol Paška. Bolo to počas vrcholiacej dlhovej krízy v Grécku, ktorá ohrozovala existenciu samotnej eurozóny.
Pavol Paška jedinou vetou vystihol dôležitú myšlienku najlepšieho ekonóma všetkých čias Johna Maynarda Keynesa. Keynes zaviedol do ekonómie pojem živočíšnych pudov, ktoré podľa neho spôsobujú bubliny a hospodárske krízy.

Dnes sme v absolútne odlišnej situácii. Na krízu a recesiu sa zabudlo. Nezamestnanosť je na historicky najnižšej úrovni a obyvateľstvo sa veselo zadlžuje. Živočíšne pudy. Povolebná eufória navyše zvádza k presvedčeniu, že veci sa s novou vládou zlepšia samy od seba.
Nezlepšia. Dnes nám veľmi chýba filozof Paškovho formátu, ktorý by nás napomenul, že bez poctivej práce problémy neprekonáme.
Poďakujme Kažimírovi
Dobrou správou je, že vieme, kde sú naše problémy. Poďakovať treba Petrovi Kažimírovi. Bývalý minister financií a dlhoročný podpredseda Smeru roky choval na prsiach Ficovej vlády hada menom Hodnota za peniaze.
Projekt Hodnoty za peniaze v uplynulých rokoch rozobral slovenské verejné financie na súčiastky. Porovnával naše výsledky so zahraničím a rozmýšľal, kde sa stala chyba. Vďaka Hodnote za peniaze vieme takmer na milión eur presne určiť, v ktorých oblastiach náš štát vyhadzuje peniaze von oknom a ktoré sektory sú naopak nezaslúžene podvyživené.
“Žiadna z okolitých krajín nemá taký detailný prehľad o vlastných zlyhaniach ako Slovensko.
„
Slovensko vďaka tomu nie je odkázané len na rady expertov z medzinárodných inštitúcií, ktorí zväčša poznajú našu krajinu len z letiska, hotelov a barov.
Nie sme odkázaní ani na odborníkov z mimovládneho sektora, ktorých rady sú často ideologicky motivované a chýba im hĺbka.