SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Bez poctivej práce problémy neprekonáme – epilóg

Krátky zoznam oblastí, v ktorých sa verejná politika musí zlepšiť.

Súvisiace: Úvod I Analýza
Oslavy MDŽ strany Smer. (Zdroj: ARCHÍV SME - JOZEF JAKUBČO)

Autor je ekonóm

Odchádzajúca vláda nechá svojim nástupcom detailný zoznam vlastných zlyhaní. Zásluhu má na tom Peter Kažimír, ktorý roky držal ochrannú ruku nad projektom Hodnota za peniaze.

Ľudia, ktorých zamestnáva štát, dostali v uplynulých rokoch možnosť zanalyzovať fungovanie verejnej politiky na Slovensku. Napísali o Slovensku mnoho. O dôchodkoch, školstve, zdravotníctve, sociálnej oblasti, poľnohospodárstve, životnom prostredí aj o energetike. Toto je subjektívna interpretácia ich grafov a tabuliek.

Súvisiaci článok Bez poctivej práce problémy neprekonáme – prológ Čítajte 

Neudržateľné dôchodky

Pri dôchodkoch sa ľuďom sľubuje niečo, čo v budúcnosti nebudeme vedieť splniť. Slovensko dnes vymeriava relatívne vysoké dôchodky. Máme zafixovaný vek odchodu do penzie, schválený minimálny a trinásty dôchodok.

Prvý pilier vytváral deficit už pred zavedením vekových stropov, minimálneho a trinásteho dôchodku. Nie je možné pracovať štyridsať rokov, platiť odvody menej ako dvadsať percent a potom dvadsať rokov poberať penziu vyššiu ako šesťdesiat percent čistej mzdy. Čísla nepustia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Legislatívne orgie z posledných dvoch rokov situáciu ešte zhoršili. Na pokrytie budúcich záväzkov by bolo treba už od zajtra zvýšiť DPH na 28 percent alebo znížiť výdavky v objeme rozpočtu na obranu.

Čím dlhšie sa bude vláda tváriť, že peňazí je dosť, tým ťažšie bremeno naloží na budúcu generáciu pracujúcich.

Druhý dôchodkový pilier je zbabraný. Je to zásluha Ficových vlád a svojím dielom prispeli aj dôchodkové správcovské spoločnosti. Tie dlho nezaujímalo, ako sa zhodnocujú peniaze ich sporiteľov.

Ľudia majú peniaze vo fondoch, ktoré z definície nemôžu dobre zarábať. Sporiť v dlhom horizonte touto formou je vyložená hlúposť.

Budúca vláda má na výber. Buď druhý pilier zreformuje, zruší, alebo sa bude tváriť, že problém neexistuje. Na riešenie problému v druhom pilieri netreba viac peňazí, stačí odvaha.

Stačí miliarda

Slovensko je krajina paradoxov. Počas uplynulých dvoch rokov sa verejnosť dozvedela o množstve machinácií s pôdou a agrodotáciami.

Nedošlo by k nim bez spoluúčasti štátnych orgánov. Práve v tomto období vznikla najlepšia štúdia o stave nášho poľnohospodárstva a lesníctva. Vypracovali ju za ministrovania Gabriely Matečnej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Správa konštatuje, že pozemkové eldorádo tu bude ešte veľmi dlho. Vyjasnenie vlastníckych práv k pôde je prvotným krokom ku konsolidácii nášho poľnohospodárstva. V tejto oblasti všetky doterajšie vlády hanebne zlyhali.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jakub Filo.

SaS dala Hegerovi príležitosť.


5 h
Nataša Holinová

Hovoriť o jeho riadnom živote predtým bolo trochu nazvyš.


5 h
Peter Tkačenko

Koalícia má šancu vzniknúť nanovo.


5 h

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


7 h
SkryťZatvoriť reklamu