Autor je ekonóm
Odchádzajúca vláda nechá svojim nástupcom detailný zoznam vlastných zlyhaní. Zásluhu má na tom Peter Kažimír, ktorý roky držal ochrannú ruku nad projektom Hodnota za peniaze.
Ľudia, ktorých zamestnáva štát, dostali v uplynulých rokoch možnosť zanalyzovať fungovanie verejnej politiky na Slovensku. Napísali o Slovensku mnoho. O dôchodkoch, školstve, zdravotníctve, sociálnej oblasti, poľnohospodárstve, životnom prostredí aj o energetike. Toto je subjektívna interpretácia ich grafov a tabuliek.

Neudržateľné dôchodky
Pri dôchodkoch sa ľuďom sľubuje niečo, čo v budúcnosti nebudeme vedieť splniť. Slovensko dnes vymeriava relatívne vysoké dôchodky. Máme zafixovaný vek odchodu do penzie, schválený minimálny a trinásty dôchodok.
Prvý pilier vytváral deficit už pred zavedením vekových stropov, minimálneho a trinásteho dôchodku. Nie je možné pracovať štyridsať rokov, platiť odvody menej ako dvadsať percent a potom dvadsať rokov poberať penziu vyššiu ako šesťdesiat percent čistej mzdy. Čísla nepustia.
Legislatívne orgie z posledných dvoch rokov situáciu ešte zhoršili. Na pokrytie budúcich záväzkov by bolo treba už od zajtra zvýšiť DPH na 28 percent alebo znížiť výdavky v objeme rozpočtu na obranu.
Čím dlhšie sa bude vláda tváriť, že peňazí je dosť, tým ťažšie bremeno naloží na budúcu generáciu pracujúcich.

Druhý dôchodkový pilier je zbabraný. Je to zásluha Ficových vlád a svojím dielom prispeli aj dôchodkové správcovské spoločnosti. Tie dlho nezaujímalo, ako sa zhodnocujú peniaze ich sporiteľov.
Ľudia majú peniaze vo fondoch, ktoré z definície nemôžu dobre zarábať. Sporiť v dlhom horizonte touto formou je vyložená hlúposť.
Budúca vláda má na výber. Buď druhý pilier zreformuje, zruší, alebo sa bude tváriť, že problém neexistuje. Na riešenie problému v druhom pilieri netreba viac peňazí, stačí odvaha.

Stačí miliarda
Slovensko je krajina paradoxov. Počas uplynulých dvoch rokov sa verejnosť dozvedela o množstve machinácií s pôdou a agrodotáciami.
Nedošlo by k nim bez spoluúčasti štátnych orgánov. Práve v tomto období vznikla najlepšia štúdia o stave nášho poľnohospodárstva a lesníctva. Vypracovali ju za ministrovania Gabriely Matečnej.
Správa konštatuje, že pozemkové eldorádo tu bude ešte veľmi dlho. Vyjasnenie vlastníckych práv k pôde je prvotným krokom ku konsolidácii nášho poľnohospodárstva. V tejto oblasti všetky doterajšie vlády hanebne zlyhali.