SME
Sobota, 10. jún, 2023 | Meniny má Margaréta

Víkend bez športu. A čo bude ďalej?

Prerušujú sa ligy, ohrozená je olympiáda aj EURO.

Futbalisti Paríž St. Germain a Borussie Dortmund na prázdnom štadióne pred odvetou osemfinále futbalovej Ligy majstrov. (Zdroj: TASR/AP)

Taliansko je futbal a opera alebo naopak. Najmä jeho sever – Padania. Narýchlo, akoby v kvíze za päť sekúnd – San Siro, Stadio Olimpico, predtým delle Alpi, La Scala, benátska opera La Fenice.

Štvornásobní futbaloví majstri sveta, Gigi Buffon, Dino Zoff, Juventus, AC a Inter Miláno. Majstri Andrea Bocelli, Luciano Pavarotti, diva Renata Tebaldi. A dnes, smútok – koronavírus.

Padania je zmesou nádhery, najmä miest a mestečiek s harmonicky akoby zakonzervovanou renesanciou. Krásne milánske námestie Il Duomo s rovnomennou katedrálou či florentské Piazza della Signoria s Michelangelovým Davidom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na niečo sa dá spomínať, čosi je prítomnosť. Tá najhoršia súčasnosť. Aj domáci Taliani si môžu tak nanajvýš skočiť do potravín a lekárne. Všetko ostatné je televízia a sociálne siete.

Karanténa po taliansky

Ak na obrazovke zazriem donekonečna opakované vyľudnené zábery toho skvostného námestia dómu, či pohľad na Signoriu, pracuje fantázia. Chýba už len kôň s vozom plných mŕtvol. Ako v časoch čierneho moru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kruté pripodobnenie z niektorého filmu a odstrašujúco zlomyseľná paralela. Slovo karanténa má taliansky pôvod. V roku 1377, keď sa mor, nazývaný aj čierna smrť, znovu objavil v Európe, zaviedla republika Ragusa (dnešný Dubrovník) prísne opatrenie. Lode s pasažiermi podozrivými na mor zdržiavať tridsať dní (po taliansky trentena) ďaleko od mesta a prístavu.

Keď počas tohto obdobia neprepukli na lodi príznaky choroby, mohla vplávať do prístavu. Tridsaťdňová lehota sa však ukázala krátka, preto ju Benátky v roku 1403 predĺžili na štyridsať dní – quarantena.

Svetová zdravotnícka organizácia už označila koronavírus a jeho ochorenie Covid-19 za pandémiu. Talianskom som začal iba preto, že je „za rohom“ a som fanúšik tejto krajiny. Ohrozený je však celý svet.

Olympiáda v ohrození

Možno sa venujem téme, ktorú v týchto dňoch mnohí nepovažujú za dôležitú – športu. Ja som presvedčený, že rušenie športových podujatí trápi miliardy.

Posledné olympijské hry v Riu de Janeiro sledovalo naživo či v televízii dovedna 3,6 miliardy divákov. Od roku 1896 sa nekonali tri olympiády počas dvoch vojen – 1916, 1940 (mali byť v Tokiu) a 1944. Či nepribudnú ďalšie pre pandémiu? Ťažko veštiť.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Snaha ovplyvňovať verejný život náboženskými predpismi je v sekulárnych spoločnostiach prítomná.

Veriaci vedci chápu pod revitalizáciou náboženstiev obnovenie dôrazu na spravodlivosť, dobročinnosť a pohostinnosť aj voči cudzincom v núdzi.


9. jún

Rusko opäť demonštrovalo svoj prístup k dielam.


9. jún
Zuzana Kepplová.

Takto to dnes vyzerá, pán minister.


9. jún
Ilustračný obrázok

Keby sme radšej premýšľali, aké služby ľuďom ponúknuť.


9. jún
SkryťZatvoriť reklamu