Autor je riaditeľ pre vládne záležitosti a hovorca Americkej obchodnej komory v SR
Ako široká koalícia pätnástich zamestnávateľských združení a obchodných a priemyselných komôr pripomíname, že konkurencieschopnosť Slovenska musí byť prioritou novej vlády.
Ešte pred parlamentnými voľbami sme preto pripravili konkrétne odporúčania pre lepšiu vymožiteľnosť práva, reformu vzdelávacieho systému či modernejšie pravidlá zamestnávania.
Pozitívne vnímame fakt, že strany novej vládnej koalície sa už počas predvolebných rokovaní stotožnili s prezentovanými odporúčaniami a očakávame, že sa stanú súčasťou Programového vyhlásenia vlády SR 2020 - 2024.
Zároveň chceme byť partnerom novej vláde pri napĺňaní opatrení, ktoré povedú k zvýšeniu konkurencieschopnosti Slovenska a v konečnom dôsledku aj životnej úrovne občanov našej krajiny.
Štrnásť zamestnávateľských združení a obchodných a priemyselných komôr sto dní pred voľbami verejnosti predstavilo dva strategické dokumenty, ktoré adresovali relevantným politickým stranám.
Ide o Desatoro pre férové a predvídateľné podnikanie a Desatoro pre krajinu talentu.
Spolu je to súbor 20 opatrení, ktoré je žiaduce bezodkladne prijať, ak si chce Slovensko udržať svoje postavenie v čase globálneho ekonomického ochladenia.
Teší nás, že všetky štyri strany rodiacej sa vládnej koalície sa počas predvolebných rokovaní a diskusií aktívne prihlásili k návrhom širokej koalície zamestnávateľov a mnohé z nich si osvojili do svojich programov.
Zachovanie konkurencieschopnosti Slovenska je kľúčovým predpokladom na ďalší hospodársky rast a zvyšovanie životnej úrovne všetkých občanov našej krajiny. Preto pevne veríme, že navrhované opatrenia budú nielen súčasťou Programového vyhlásenia vlády SR 2020 - 2024, ale začnú sa bezodkladne pretavovať do praxe tak, aby ich pozitívne účinky už čoskoro mohli pocítiť občania aj podnikatelia naprieč celým Slovenskom.
Desatoro pre férové a predvídateľné podnikanie
Desatoro nadväzuje na odporúčania spoločnej zamestnávateľskej Iniciatívy za vládu zákona (Rule of Law Initiative), ktorá sa už od roku 2015 aktívne usiluje o systémové zlepšenia fungovania právneho štátu na Slovensku.
Návrhy predstavené v desatore majú za cieľ zvýšiť predvídateľnosť legislatívneho procesu; znižovať priestor na korupciu; zabezpečiť funkčné a dôveryhodné súdnictvo.
Najmä na pôde Národnej rady by sa zákony mali meniť len vtedy, keď je to naozaj potrebné a najmä po širšej odbornej diskusii a dôkladnom zvážení všetkých ich vplyvov.
Rovnako bude nevyhnutné aktívne sa usilovať o elimináciu akéhokoľvek priestoru na netransparentné či korupčné správanie v každej oblasti.
“Zákony by sa mali meniť len vtedy, keď je to naozaj potrebné a najmä po širšej odbornej diskusii.
„
Zároveň očakávame, že súdy nebudú pre dĺžku trvania súdnych konaní postrachom pre poctivých podnikateľov, ktorí sa nevedia domôcť svojich práv, ale vďaka svojmu predvídateľnému a nestrannému rozhodovaniu budú stabilným pilierom vymožiteľnosti práva.
Bude preto kľúčové prinavrátiť dôveru verejnosti aj podnikateľov vo verejné inštitúcie a v naozaj funkčný právny štát.
Desatoro pre krajinu talentov
Ako zástupcovia širokej koalície zamestnávateľov sme presvedčení, že naša krajina nevyužíva svoj ekonomický potenciál v plnej miere a nebezpečne hazarduje so svojou najcennejšou devízou – talentom svojich ľudí.
Pritom investori, zamestnávatelia a tvorcovia hodnôt ho už dávno nevnímajú len ako lacnú montážnu dielňu či call centrum, ale aj ako krajinu s potenciálom tvorby konkurencieschopných inovácií pre svetový trh.
Sme preto presvedčení, že slovenský vzdelávací systém a trh práce potrebujú akútnu resuscitáciu a priame prepojenie na potreby modernej a demokratickej spoločnosti 21. storočia, založenej na rozvoji a využívaní talentu a inovácií.
Najväčšia spoločenská zmena od priemyselnej revolúcie 19. storočia sa deje teraz: priemysel 4.0, fenomén digitalizácie, upravené či nové modely podnikania, nové typy pracovných pozícií, revolučná zmena zamestnaneckých vzťahov a urýchlená potreba nových zručností zásadne ovplyvňujú to, ako ľudia, firmy a štát budú fungovať.
Nedostatok žiadaných zručností zosilňuje globálny zápas o talent. Slovensko preto nevyhnutne potrebuje urýchlene zaviesť do praxe konkrétne zlepšenia v pracovnoprávnej legislatíve a vo vzdelávacom systéme založené na expertnom prístupe presahujúcom dĺžku volebných cyklov.
Dolupodpísané organizácie sú pripravené nielen na aktívnu účasť pri príprave tohto náročného reformného procesu, ale aj na spoluprácu pri jeho uvádzaní do praxe. Súkromný sektor si je vedomý svojej zodpovednosti v tomto procese a je pripravený byť partnerom pre vládu SR.
Autori odporúčaní (v abecednom poradí):
Americká obchodná komora v SR (AmCham)
Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ)
Britská obchodná komora v SR (Britcham)
Business Leaders Forum (BLF)
Francúzsko-slovenská obchodná komora
Holandská obchodná komora v SR, Industry Innovation Cluster
Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS)
Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ)
Slovak Compliance Circle (SCC)
Slovenská asociácia private equity a rozvojového kapitálu (SLOVCA)
Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK)
Slovensko-rakúska obchodná komora (SROK)
Švédska obchodná komora v SR
Taliansko–slovenská obchodná komora
Autor: Michal Krčméry