Mark Galeotti: Musíme si pohovoriť o Putinovi, Ikar 2019
Hovoria mu Body. To je prezývka vládcu Ruska Vladimira Putina v okruhu najbližších. Aj také detaily nájde čitateľ v knihe Marka Galeottiho Musíme si pohovoriť o Putinovi.
Prináša originálny pohľad na prezidenta bývalej superveľmoci, ktorý sa výrazne odlišuje od verzie, s ktorou tu v strednej Európe (a nielen my) väčšinou pracujeme. Nedá sa povedať, že je Galeottiho obraz je presnejší, ale vo svojej inakosti je užitočný. A tiež aktuálny - ruský vládca zrejme nemieni len tak vypratať pozície.
Pomáha nám robiť chyby
Už obsah jedenástich kapitol celkom útlej knižky napovedá, čo považuje Galeotti za dôležité uhly pohľadu a ako ruského prezidenta hodnotí: Putin je skôr džudista než šachista; bol síce príslušníkom KGB, ale nikdy nebol naozajstným kágebákom; nechce obnoviť Sovietsky zväz, aj keď sa mu po ňom cnie; netúži po peniazoch, ale po moci; nie je filozof, ale pragmatik; nie je to žiadny macho dobrodruh; je aj nie je populárny; je verný svojim ľuďom; rešpektuje nepriateľov, nenávidí zradcov; nie je vládcom celého Ruska, to nejde; ako (ne)plánuje odísť.
Mark Galeotti tvrdí, že putinovské Rusko už dávno nie je superveľmocou a jeho silu a vplyv vo svetovom dianí mu vlastne dodávame my - Západ: „Putinov štát sa totiž vo väčšine prípadov jednoducho chopí príležitosti. Kedykoľvek môže. Britský premiér volá po referende o odchode z Európskej únie, americkí demokratickí úradníci majú problémy s počítačovou bezpečnosťou, ľudia na Západe strácajú dôveru vo svoje politické systémy a elity, nepriehľadné financovanie umožňuje, aby špinavé peniaze podrývali ekonomiku a korumpovali politiku... Rusko nemalo so žiadnou z týchto vecí nič spoločné, ale celkom preukázateľne sa ich pokúsilo využiť vo svoj prospech. Výsledkom je, že sa na Západe sťažujeme, čo všetko nám Putinov štát robí, zatiaľ čo on v skutočnosti iba využíva naše zlyhania, nedodržané sľuby a slabé miesta v našom systéme.“
K možnostiam, ktoré Putinovi ponúkame na striebornom podnose, pripočítajme aktuálne Sýriu: súboj mocností využil Putin šikovne proti USA aj EÚ a priviedol Turecko k nápadu poslať desiatky tisíc utečencov na hranice s Gréckom a prípadne ďalej do Európy.
Nepochybne už v Kremli dumajú, ako zneužiť nejednotné a v mnohých ohľadoch neúčinné reakcie krajín EÚ na nový typ koronavírusu. A v novembri sú americké prezidentské voľby, čo je obľúbená Putinova disciplína.