Autorka je hlavná ekonómka Globsec Policy Institute
Tento príspevok píšem z domáceho pracoviska, pričom sa snažím zabávať dieťa, starám sa o jedálny lístok aj pranie.
No v skutočnosti sa nemám načo sťažovať, keď si pozriem správy v čase, keď WHO vyhlásila stav globálnej pandémie – s dnes už takmer pol miliónom nakazených a takmer 20-tisíc mŕtvymi – a padajúcimi trhmi, pričom index Dow Jones zaznamenal najväčší denný prepad od roku 1987.
Recesia už nie je len tušenie
Už situácia v čínskom Wu-chane vyzerala zle a keď taliansky premiér Conti uzavrel celú krajinu do karantény, celá záležitosť sa nám náhle prestala zdať exotická. Výpovede lekárov dávajú tušiť, aké zlé je to zblízka.
A zlé budú aj následky na svetovej ekonomike. Niežeby sme o blížiacej sa recesii nedebatovali aj pred nejakým časom. Už mesiace sme zaznamenávali signály, že ekonomický cyklus je na zostupe. Predchádzalo tomu nebývalo dlhé obdobie ekonomického rastu. Potom sme však v lete minulého roku zaznamenali náznaky recesie. Odvtedy sa množilo zadávanie hesla „recesia“ do vyhľadávača a ľudia nemajú dôvod v tom nepokračovať.
“Súčasná globálna zdravotnícka kríza môže katalyzovať potrebné zmeny pri tvorbe rozhodnutí aj v podnikoch.
„
Jedno dnes vieme povedať naisto: tento ekonomický prepad bude bolieť. Inštitúcie ako Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb odporúča ako najúčinnejší spôsob potlačenia nákazy udržiavať odstup od druhých ľudí. Toto odporúčanie vysvetľuje, prečo autority zatvárali celé mestá, zakazovali cestovanie či brzdili pohyb aj obchod.
A to sme si predtým mysleli, že globálna ekonomika má problémy.
Nepripravili sme sa

Dnes je ešte ťažké vyčísliť pokles spôsobený koronavírusom, no už dokážeme vidieť, ktoré časti ekonomiky trpia najviac. Karanténa sa dotýka výroby aj konzumu, keďže doma zostávajú pracovníci aj spotrebitelia. Priškrtená je spotreba tovarov aj služieb. Dodávateľské reťazce sa trhajú, výroba je pozastavená a menej tovarov sa vyváža a predáva za hranicami. Dopyt zo zahraničia poklesol.
Niektoré sektory ako napríklad výroba v Číne či turizmus ako taký, pričom jeho podiel na svetovom HDP je viac ako desať percent, sú veľmi tvrdo postihnuté. Situácia je o to horšia, že je len veľmi ťažké predpovedať ďalší vývoj.