Autorka je ľudskoprávna právnička, pôsobila v Lige za ľudské práva, je členkou Progresívneho Slovenska
Spôsob, akým sa nová vláda a parlament postavia k výhradám, ktoré sú odborne, právne aj občiansky vznášané k návrhu na to, aby štát mohol počas pandémie lokalizovať všetkých obyvateľov a obyvateľky krajiny, bude mať vplyv na budovanie dôvery v štát.
Nepochybne, svetová pandémia koronavírusu a vyhlásený núdzový stav sú dôvodmi na prijímanie mimoriadnych opatrení. Nie je to však generálne splnomocnenie na prijímanie čohokoľvek a za akúkoľvek cenu.
Opatrní musíme byť práve počas krízy, keď sú ľudia najviac ochotní odovzdať časť svojej slobody výmenou za skutočnú či iluzórnu bezpečnosť.
Dočasné ako Guantánamo
Nesmieme zabudnúť, že výsledok volieb je obrazom situácie, v akej sa naša krajina dlhodobo nachádza - obrovská nedôvera v políciu, prokuratúru a súdnictvo, nehanebné zneužívanie postavenia a kontaktov na prístup k databázam a informáciám o iných, korupcia, vražda novinára.

Tiež si veľmi dobre pamätáme reči o monitorovaní všetkých moslimov, ktorých sa takmer nikto nezastal. Nehovoriac o tom, že dlhodobá stigmatizácia Rómov a Rómok vedie k všeobecnej preferencii silových a mocenských zásahov proti nim a dnes nevieme povedať, aký dosah bude mať pandémia práve na tieto menšiny.
Skúsenosti zo sveta hovoria, že ak v nedávnej minulosti boli situácie národného ohrozenia dôvodom na reštriktívne opatrenia hlboko zasahujúce ľudské práva, tak tieto opatrenia boli málokedy dočasné a málokedy bez následkov, sedemnásťročná existencia Guantánama dosvedčí.