Ak Slovensko bude riešiť neutešenú situáciu na finančných trhoch pôžičkou z trvalého eurovalu (ESM), bude to dokonalá irónia.
Tento inštrument bol síce schválený až po páde vlády Ivety Radičovej, ale pomerne smelo môžeme tvrdiť, že keby sa nezrútila na dočasnom, trvalý euroval by ju zarezal celkom iste.

Vtedy, v júni 2012 prišli členovia SaS do parlamentu v čiernych oblekoch s čiernymi kravatami a predseda strany Richard Sulík predniesol informačne nasýtený hodinový prejav s pomerne odvážnymi závermi.
O vlastizrade už síce nehovoril, ale "garantoval", že ESM (1.) na Slovensku napácha obrovské škody, pričom (2.) názor, že Slovensko z neho niekedy bude čerpať, označil za naivný, lebo zdroje strovia ľudia, ktorí sú v čerpaní verejných financií oveľa rýchlejší a chytrejší.
Najrozkošnejšia však bola jeho odpoveď na argument, že tento typ poistky sa niekedy môže hodiť aj Slovensku: "Keď pán premiér nevie riešiť problémy, ktorým čelí Slovensko, inak, než utekať pod euroval, nech ide od toho."
To ešte nevedel, že slovenský premiér, ktorý sa obráti na euroval, sa bude volať Igor Matovič, ktorý proti nemu takisto hlasoval.