SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Irónie korony, vzbura prírody a Macron na hojdačke (týždeň podľa Schutza)

Biden sa už zdá byť favoritom.

Ilustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

Udalosť týždňa

Korona.

Bezprecedentné zásahy proti „koronavírusovi“, respektíve na zastavenie „koronavírusa“ pokračujú po celej zemeguli. Ľudoprázdne mestá a ulice, zastavené podniky, inštitúcie i školy, stop spoločenského a kultúrneho života a jeden a pol miliardy ľudí v nejakom type karantény so zásadne obmedzeným pohybom a príjmami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ekonomiky, predovšetkým európske, „idú“ v zlomkoch svojho obvyklého výkonu, pričom odvetvie turistiky a cestovného ruchu sa zastavilo úplne. Fascinácia až šok z neviditeľného votrelca hrajú ako dominantná emócia v prospech kaskády radikálnych opatrení, aké by sa v demokraciách ani neprisnili.

Takže aj keď trebárs talianske úrady zrejme zlyhali (zlyhávajú), nestrácajú verejnú podporu.

Naopak, Salvini ako opozícia stratil desať percent, čo však neuberá z očakávaní, že korona zhodí ešte kdejakú vládu. (Zatiaľ padla v Kosove.) Napríklad s Macronom to bude veľmi hádzať, a možno aj s Johnsonom. Zo stávky na princíp „kolektívnej imunity“, ktorý sa stal jasne menšinový, budú skladať účet aj holandská a švédska vláda.

Fakt zase je, že na Taiwane ani v Južnej Kórei, čo sú doterajší víťazi – ak nie definitívne nad koronou, tak globálnej súťaže o najefektívnejšie riešenie – sa verejný život a sociálne kontakty neumŕtvovali. (Singapur, kde vidia Matovič a spol. tiež vzor, je polodiktatúra.)

Vzhľadom na pohoria rakiev v nestíhajúcich krematóriách nemajú tvrdé karantény s cieľom „sploštenia“ kriviek úmrtnosti v Európe rozumnú alternatívu, problém akurát je, že zastavenie života so zničením ekonomiky nie je priechodné ani strednodobo.

Zatiaľ čo všelijakí ideológovia zľava sa už tešia na príchod éry „minimalizmu“, ohlasujú „medze rastu“ a vzburu Prírody (s veľkým P) proti antropocénu, vysoko pravdepodobnejšou budúcnosťou je iná vzbura. Ústavnej väčšiny (konzumeristickej, popkultúrnej, mainstreamovej) populácie proti karanténnym riešeniam korony.

Udalosť SR

Go, Matovič, go!

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Tkačenko

Tentoraz urobili všetko správne.


8 h
Húfnica Zuzana 2.

Materiál hladko prešiel vládou.


9 h

Karikatúra denníka SME (Vico).


9 h
Matúš Krčmárik.

Kľúčovou udalosťou bude summit v Prahe.


10 h
SkryťZatvoriť reklamu