Autor je ekonóm, pôsobí v Prognostickom ústave SAV
Nezamestnanosť v Spojených štátoch zaznamenala nevídane prudký skok. V týždni do 14. marca sa na úradoch práce zaregistrovalo 228-tisíc nezamestnaných. V týždni do 21. marca tento počet stúpol o 3,28 milióna. Doteraz najväčší týždňový prírastok činil 695-tisíc a udial sa v októbri 1982.
Do konca roka môže v USA pribudnúť viac ako 20 miliónov nezamestnaných a miera nezamestnanosti sa vyšplhá k 30 percentám. S takýmito číslami sa novembrové prezidentské voľby vyhrať nedajú.
„Liečba nemôže byť horšia ako choroba,“ vyhlásil Donald Trump. Omnoho viac ľudí zomrie každý rok na autonehody a ešte viac na obyčajnú chrípku než na nový koronavírus.
Americký prezident poukázal na fakt, že vysoká nezamestnanosť so sebou prináša obrovské sociálne náklady. Stúpa počet alkoholikov, narkomanov a samovrahov. Počet takýchto úmrtí môže byť vyšší ako počet úmrtí na koronavírus.
Prísne opatrenia na zamedzenie šírenia vírusu škodia ekonomike i Američanom. Ekonomiku treba „znovu zapnúť“ najneskôr po Veľkej noci, tvrdí Trump. Má pravdu?
Nečakané pôvaby krízy
Každá ekonomická kríza so sebou prináša obrovské ľudské tragédie. Sprievodným znakom krízy je rastúci počet samovrážd. Napríklad na Slovensku stúpol počet samovrážd zo 490 v roku 2007 na 631 v roku 2008 a na podobnej úrovni zostal aj ďalšie dva roky.
Nevieme presne povedať, koľko z tohto prírastku má na svedomí nezamestnanosť a strata príjmu, ale nejaký efekt tam zrejme bude. Prekvapujúcim faktom však je, že kým počet samovrážd stúpa, celková úmrtnosť (počet úmrtí na 1000 obyvateľov) v rokoch bezprostredne po vypuknutí krízy klesá.