Autor je europoslanec za stranu Spolu/EPP
Je to už rok, čo Európsky parlament prijal rezolúciu o stave právneho štátu na Slovensku. Nebol to trest ni ohováranie Slovenska. Išlo o princíp - ak má niektorá z členských krajín EÚ problém s dodržiavaním pravidiel nášho spoločenstva, musíme sa ozvať. Len tak máme šancu udržať kvalitu celého spoločenstva.
Skôr ako sme čítali Kočnerovu Threemu
Europoslanci v marci 2019 v súvislosti s vraždami Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vyzvali slovenské orgány, aby urýchlene a v plnej miere vyšetrili všetky náznaky trestných činov, najmä prípady korupcie, finančnej trestnej činnosti, prania špinavých peňazí a daňových podvodov.
Je dobré si pripomenúť dnes, keď opäť rastú vo verejnom priestore pochybnosti o úlohe Európy v politike, že európske inštitúcie upozorňovali na slovenské problémy už v období, keď sme ešte ani s nechuťou nečítali všetky tie informácie, ktoré pre nás vyplavila Kočnerova Threema.
Europarlament žiadal slovenskú vládu, aby zaistila bezpečnosť novinárov a europoslanci poukázali na problémy s nezávislosťou a kvalitou verejnoprávnych médií po odchode viacerých novinárov RTVS.
Európske posolstvo slovenským inštitúciám bolo jasné: silná demokracia založená na právnom štáte nemôže fungovať v korupčnom svete, bez dôveryhodnej spravodlivosti a bez silných a nezávislých médií.
Podcasty z RTVS
V Európe dlhé roky platí, že fungujúca demokracia stojí na zdravej informačnej slobode. Po rokoch smeráckych vlád má nové politické vedenie krajiny príležitosť podporiť podmienky pre živé novinárske prostredie. Čo konkrétne môže robiť?