Autor je hudobný skladateľ
Spoločnosť sa nachádza v krízovom režime – to vo svojej podstate nie je nová situácia, práve naopak, ide o starodávnu skúsenosť.
Sme svedkami, ako sa mediálny svet, predikcie vedcov, filozofov aj ľudí z rôznych profesijných oblastí chopili archetypu apokalypsy a mýtu znovuzrodenia.
Skúsenosť z krízy
Iste, situácia, v ktorej sme, je mimoriadne vážna a nikto presne nevie, akým spôsobom sa bude vyvíjať a koľko potrvá.
Ale aj z tých najhorších scenárov a analýz nevyplýva, že svet by sa mal zmeniť zásadným spôsobom.
Je otázne, či môžeme predpokladať, že táto kríza prinesie nejakú globálnu duchovnú premenu k menej materialistickej, viac sebareflektívnej spoločnosti, ktorá sa skôr pozerá do svojho vnútra než von.
Tak, ako doteraz nechcel nikto pre klimatickú zmenu zľaviť zo svojho komfortu, aj teraz budú ľudia predovšetkým hľadať všetky možné spôsoby, ako udržať pôvodný spôsob života, aj toho konzumného, v čo najzachovanejšej forme.
Je pekné očakávať, že sa všetci vo svojich domácnostiach náhle staneme sčítanými filozofmi, ktorí každý deň kontemplujú nad podstatou života. Ľudia sa náhle preorientujú na lokálny obchod a globalizovaná spoločnosť upustí od všetkých svojich výhod a štandardov a preorientuje sa na malé stredoveké spoločenstvá.
Sú však ľudia schopní ustúpiť z toho, čo mali? Sú schopní uniesť bremeno chaosu, ktorý sa bude valiť zvnútra našej psyché, ktorá bola roky prehliadaná a zanedbávaná? Taký stav môže viesť k množstvu neuróz a psychóz, tak ako po druhej svetovej vojne.
Nevolajme po radikálnej zmene
Preto je namieste byť skeptický pri predpovediach, ktoré očakávajú rýchlu a radikálnu zmenu paradigmy.