SME
Sobota, 3. jún, 2023 | Meniny má Karolína

Ako zvládame pandémiu (píše epidemiologička)

Situácia z pohľadu odborníkov, ktorí každodenne rozhodujú o opatreniach.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SME/Marko Erd)

Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Autorka je epidemiologička, pôsobí na Slovenskej zdravotníckej univerzite ako vedúca katedry epidemiológie.

Hoci o ich práci vieme veľmi málo, patria medzi pár odborníkov na Slovensku, ktorí vytvárajú tie najkľúčovejšie opatrenia na ochranu zdravia verejnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kedy a na základe čoho sa prijímajú opatrenia na boj proti koronavírusu? Kto sú ľudia, ktorí konzultujú správne postupy pri odpovediach na infolinkách, udelenie karantény či opodstatnenosť odberov vzoriek?

Hneď ako bolo známe, že nový koronavírus má potenciál rýchleho šírenia aj do iných štátov, Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oznámila, že na takúto situáciu nie je pripravený zdravotnícky systém žiadneho štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Každý štát má totiž systém nastavený tak, aby zvládal (aj to niekedy sotva) poskytovať zdravotnú starostlivosť svojim občanom v normálnom režime. Preto je súčasná situácia veľkou výzvou pre každý štát.

Záleží na tom, ako rýchlo vie vytvoriť a zaviesť nové algoritmy manažmentu pacientov s podozrením na Covid-19. Treba zabezpečiť príslušnú ochranu, teda osobné ochranné pracovné prostriedky pre všetkých.

Treba aj mobilizovať rezervy – ľudské, lôžkové, priestorové a prístrojové. Pripraviť do pohotovosti prístroje, ktoré budú pomáhať s dýchaním pacientom s ťažkým zápalom pľúc a pre tých, ktorí si to budú vyžadovať aj prístroje na mimopľúcny obeh.

Tie zabezpečia okysličovanie krvi, teda nahradia funkciu pľúc, keď budú pacientovi pľúca zlyhávať.

Popri tom je nevyhnutné pravdivo informovať obyvateľstvo, aby tí, čo zodpovedajú za zvládnutie epidémie nestratili dôveru obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Infolinkou sa to len začína

V tieni všetkých medializovaných aktivít prebieha aj činnosť na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva (ďalej len úrady), ktoré sú zodpovedné za riešenie epidémií.

Prvá úloha, ktorú v mimoriadnej situácii dostali, bolo poskytovať konzultácie verejnosti na infolinkách (call centrách). Na úrade je na tento účel vyčlenený jeden telefón, otázky však prichádzajú cez všetky možné kanály. Všetci zamestnanci schopní odpovedať dvíhajú telefóny a snažia sa ľudí usmerňovať. Aj napriek veľkému nasadeniu sa všetci nedovolajú a sťažujú si na nedostupnosť linky.

Na pomoc sú pre vypätú situáciu zavolaní aj medici, no treba ich zaučiť, čo tiež komplikuje situáciu. Ich pomoc sa zároveň využíva aj pri príprave dokumentu najčastejších otázok a odpovedí pre verejnosť, ktoré sú zverejnené na webovej stránke.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasne prichádzajú výsledky prvých testov na nový koronavírus a väčšina pozitívnych je z Bratislavského kraja. Treba zisťovať ich kontakty a udeľovať karanténne opatrenia, čiže zabezpečiť aj veľmi rozsiahlu administratívu. „Nemôžeme volať kontaktom, pretože nám stále volajú občania so žiadosťou o informácie,“ hodnotia situáciu pracovníčky.

Vyhľadávanie kontaktov pozitívnych osôb

Do práce sa preto zapájajú aj ostatní pracovníci úradu, tvoria sa vyšetrovacie tímy, ktoré dostávajú na starosť jednotlivé ohniská nákazy. Každé ohnisko tvorí miesto, kde sa v poslednom čase pohyboval infikovaný človek – najčastejšie sú to jeho domácnosť a pracovisko.

Môže sa zdať, že nemáme veľa prípadov preto, lebo málo testujeme. Situáciu však charakterizuje aj počet ťažkých stavov na JIS a počet zomretých.

Pozitívne testovaný človek má priemerne 20 - 30 kontaktov, zabezpečiť jedno ohnisko trvá niekedy aj tri dni. Na vyhľadávanie kontaktov sa musia zakúpiť štyri nové telefóny.

SkryťVypnúť reklamu

Pracuje sa každý deň do večerných hodín, v sobotu aj nedeľu. Zistené údaje sa vkladajú do epidemiologického informačného systému na analýzu.

Konzultácie so záchrannou službou a odbery

Traja lekári zabezpečujú nepretržitú komunikáciu s krajským operačným strediskom (KOS). Každý, kto má obavy, že má Covid-19, má podľa usmernenia hlavného hygienika telefonicky kontaktovať svojho lekára a ten má rozhodnúť, ako s pacientom ďalej.

Či má zostať doma a liečiť sa, alebo ísť na infekčné oddelenie. Ak treba pacienta dopraviť na infekčné oddelenie, musí to urobiť záchranná služba, ktorú vysiela KOS. V prípade podozrenia na koronavírus musí mať oblečenie s vyšším stupňom ochrany ako pri prevoze iných pacientov.

Mnohí sa však v úvodných dňoch (kým nebol vyhlásený núdzový stav v zdravotníctve) nevedia svojim lekárom dovolať, preto volajú aj priamo KOS na čísla 155 alebo 112. Každého pacienta s podozrením na Covid-19 konzultuje operátor KOS s lekárom regionálneho úradu. V priebehu 24 hodín takto rozhodujú aj o 180 pacientoch.

SkryťVypnúť reklamu

Veľa volaní je neodôvodnených. Pracovníci sa snažia medializovať podmienky, za ktorých majú občania volať, aby linky 155 a 112 boli dostupné pre tých, ktorí to naozaj potrebujú. Pritom sú celkom jednoznačné: „Kontaktujte nás v prípade, ak máte teplotu nad 38 stupňov, kašeľ, ste schvátený a veľmi ťažko sa vám dýcha a boli ste v úzkom kontakte s osobou, u ktorej bol potvrdený koronavírus a/alebo ste boli v posledných 14 dňoch v zahraničí.“

Na začiatku sa odbery na vyšetrenie robia len na infekčnej klinike. Pacienta tam musí odviezť sanitka, čím sa stráca veľa času aj osobných ochranných pracovných prostriedkov.

Neskôr vzniká pojazdná jednotka, ktorá príde domov odobrať vzorku osobám podozrivým z nákazy, ktorých zdravotný stav nevyžaduje hospitalizáciu ani vyšetrenie na infekčnej ambulancii a sú indikovaní na odber. Pre narastajúci počet osôb, ktoré by mali byť vyšetrené, navrhujú umožniť odbery z auta, čo sa postupne zavádza.

SkryťVypnúť reklamu

Poradenstvo a oznamovanie výsledkov testov

Platí, že všetci ľudia, ktorí sa vrátia zo zahraničia, majú zostať doma v karanténe - sú podozriví z nákazy. Ak nemajú príznaky, ostávajú v izolácii 14 dní. Stáva sa však, že potrebujú ošetrenie, prípadne hospitalizáciu z iných príčin, napríklad majú úraz.

Postupy v takýchto prípadoch lekári na centrálnych príjmoch konzultujú s epidemiológom. Tí sa snažia najmä o to, aby bola pacientovi poskytnutá potrebná zdravotná starostlivosť a aby ochránili zdravotníkov pred nákazou.

S pribúdajúcim počtom vyšetrených pribúdajú aj výsledky. S tými, ktorí sú pozitívni, sa spájajú vyšetrovacie tímy, aby od nich zisťovali kontakty. Negatívny výsledok oznamujú telefonicky medici. Každý otestovaný človek si môže telefonicky overiť výsledok svojho testu prostredníctvom infolinky, ktorú zriadil RÚVZ Bratislava. Každý pracovný deň v čase od 8.00 do 11.00 hod. poskytujú pracovníci túto informáciu na tel. čísle 0908 072 418.

SkryťVypnúť reklamu

V čase „voľna“

Ak pracovníci práve nemajú mobil určený na informovanie verejnosti alebo konzultácie s odborníkmi, sledujú po večeroch vývoj situácie v ostatných krajinách, najmä v Taliansku, dokumenty, ktoré vydáva WHO a Európske centrum pre kontrolu chorôb.

Pomáhajú im totiž pri tvorbe usmernení hlavného hygienika v súvislosti s ochorením Covid-19, ktoré sa priebežne aktualizuje. Aj keď ho priamo netvoria, patria do tímu hlavného hygienika. Navzájom každé opatrenie konzultujú a posudzujú, či je zrozumiteľne podávané a odborne odôvodnené.

Aj napriek náročnej situácii a často aj negatívnej spätnej väzbe však nikto z týchto odborníkov nepoľavuje. Takisto ako pre skupiny prvého kontaktu aj pre epidemiológov je to stav núdze, keď nie je čas sa sťažovať, ale konať najlepšie, ako vedia. Ukazuje sa to aj na relatívne dobrom súčasnom stave vo výskyte ochorení na Covid-19 v porovnaní s inými európskymi krajinami.

SkryťVypnúť reklamu

Môže sa zdať, že nemáme veľa prípadov preto, lebo málo testujeme. Situáciu však charakterizuje aj počet ťažkých stavov na JIS a počet zomretých. Je to najmä vďaka zásahom epidemiológov v ohniskách a prísnym opatreniam, ktoré boli včas zavedené a na tvorbe ktorých sa práve epidemiológovia intenzívne podieľali.

Takže nabudúce, keď bude Slovensko tlieskať, venujte, prosím, aspoň zlomok myšlienky aj im, zaslúžia si to.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Inzercia - Tlačové správy

  1. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
  2. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
  3. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
  4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
  5. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
  6. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
  7. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  8. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
  1. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
  2. Z vernostných kariet Terno a Kraj sa stávajú už aj platobné
  3. Čítanie vytvára pre vaše deti bezpečný prístav!
  4. dm sa zameriava na ženské zdravie
  5. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
  6. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
  7. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
  8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
  1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 14 982
  2. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 065
  3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 7 388
  4. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 6 638
  5. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 976
  6. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 4 077
  7. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 3 524
  8. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu 2 986
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Protest pred parlamentom proti dohode s USA.

Politicko-spoločenský newsletter Kontext Jakuba Fila.


4 h

Skúsený politik presne vie, čo si môže kedy dovoliť.


20 h

Netreba pozerať na reči, ale na reálne výsledky.


2. jún

Keby politici čítali, nemuseli by sme sa čudovať, aké nezmysly sú schopní navrhnúť.


2. jún

Blogy SME

  1. Ján Škerko: Raňajky v tráve? Nie, raňajky s manželkou
  2. Jozef Sitko: Novinár nemá šíriť strach a byť len kritikom (2.)
  3. Ján Šeďo: Koľko takýchto príbehov zažijú ukrajinské deti po vojne ?
  4. Anna Miľanová: Prečo má stúpnuť pôrodnosť, keď nás už teraz "nahrádzajú" roboty?
  5. Ján Valchár: Nové fronty, nové výzvy
  6. Andrea Bérešová: Doma v záhrade 06/2023
  7. Martin Pilnik: Liekové reformy od farmafiriem nás priviedli k "dvojnásobným" nákladom na lieky
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Kameničany
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 133 921
  2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 954
  3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 12 286
  4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 9 585
  5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 700
  6. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 550
  7. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 924
  8. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 6 756
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťZatvoriť reklamu