SME
Pondelok, 25. máj, 2020 | Meniny má UrbanKrížovkyKrížovky
PÍŠE ZUZANA KRIŠTÚFKOVÁ

Ako zvládame pandémiu (píše epidemiologička)

Situácia z pohľadu odborníkov, ktorí každodenne rozhodujú o opatreniach.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SME/Marko Erd)

Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Autorka je epidemiologička, pôsobí na Slovenskej zdravotníckej univerzite ako vedúca katedry epidemiológie.

Hoci o ich práci vieme veľmi málo, patria medzi pár odborníkov na Slovensku, ktorí vytvárajú tie najkľúčovejšie opatrenia na ochranu zdravia verejnosti.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kedy a na základe čoho sa prijímajú opatrenia na boj proti koronavírusu? Kto sú ľudia, ktorí konzultujú správne postupy pri odpovediach na infolinkách, udelenie karantény či opodstatnenosť odberov vzoriek?

Hneď ako bolo známe, že nový koronavírus má potenciál rýchleho šírenia aj do iných štátov, Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oznámila, že na takúto situáciu nie je pripravený zdravotnícky systém žiadneho štátu.

Skryť Vypnúť reklamu

Každý štát má totiž systém nastavený tak, aby zvládal (aj to niekedy sotva) poskytovať zdravotnú starostlivosť svojim občanom v normálnom režime. Preto je súčasná situácia veľkou výzvou pre každý štát.

Záleží na tom, ako rýchlo vie vytvoriť a zaviesť nové algoritmy manažmentu pacientov s podozrením na Covid-19. Treba zabezpečiť príslušnú ochranu, teda osobné ochranné pracovné prostriedky pre všetkých.

Treba aj mobilizovať rezervy – ľudské, lôžkové, priestorové a prístrojové. Pripraviť do pohotovosti prístroje, ktoré budú pomáhať s dýchaním pacientom s ťažkým zápalom pľúc a pre tých, ktorí si to budú vyžadovať aj prístroje na mimopľúcny obeh.

Tie zabezpečia okysličovanie krvi, teda nahradia funkciu pľúc, keď budú pacientovi pľúca zlyhávať.

Popri tom je nevyhnutné pravdivo informovať obyvateľstvo, aby tí, čo zodpovedajú za zvládnutie epidémie nestratili dôveru obyvateľov.

Skryť Vypnúť reklamu

Infolinkou sa to len začína

V tieni všetkých medializovaných aktivít prebieha aj činnosť na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva (ďalej len úrady), ktoré sú zodpovedné za riešenie epidémií.

Prvá úloha, ktorú v mimoriadnej situácii dostali, bolo poskytovať konzultácie verejnosti na infolinkách (call centrách). Na úrade je na tento účel vyčlenený jeden telefón, otázky však prichádzajú cez všetky možné kanály. Všetci zamestnanci schopní odpovedať dvíhajú telefóny a snažia sa ľudí usmerňovať. Aj napriek veľkému nasadeniu sa všetci nedovolajú a sťažujú si na nedostupnosť linky.

Na pomoc sú pre vypätú situáciu zavolaní aj medici, no treba ich zaučiť, čo tiež komplikuje situáciu. Ich pomoc sa zároveň využíva aj pri príprave dokumentu najčastejších otázok a odpovedí pre verejnosť, ktoré sú zverejnené na webovej stránke.

Skryť Vypnúť reklamu

Súčasne prichádzajú výsledky prvých testov na nový koronavírus a väčšina pozitívnych je z Bratislavského kraja. Treba zisťovať ich kontakty a udeľovať karanténne opatrenia, čiže zabezpečiť aj veľmi rozsiahlu administratívu. „Nemôžeme volať kontaktom, pretože nám stále volajú občania so žiadosťou o informácie,“ hodnotia situáciu pracovníčky.

Vyhľadávanie kontaktov pozitívnych osôb

Do práce sa preto zapájajú aj ostatní pracovníci úradu, tvoria sa vyšetrovacie tímy, ktoré dostávajú na starosť jednotlivé ohniská nákazy. Každé ohnisko tvorí miesto, kde sa v poslednom čase pohyboval infikovaný človek – najčastejšie sú to jeho domácnosť a pracovisko.

Môže sa zdať, že nemáme veľa prípadov preto, lebo málo testujeme. Situáciu však charakterizuje aj počet ťažkých stavov na JIS a počet zomretých.

Pozitívne testovaný človek má priemerne 20 - 30 kontaktov, zabezpečiť jedno ohnisko trvá niekedy aj tri dni. Na vyhľadávanie kontaktov sa musia zakúpiť štyri nové telefóny.

Skryť Vypnúť reklamu

Pracuje sa každý deň do večerných hodín, v sobotu aj nedeľu. Zistené údaje sa vkladajú do epidemiologického informačného systému na analýzu.

Konzultácie so záchrannou službou a odbery

Traja lekári zabezpečujú nepretržitú komunikáciu s krajským operačným strediskom (KOS). Každý, kto má obavy, že má Covid-19, má podľa usmernenia hlavného hygienika telefonicky kontaktovať svojho lekára a ten má rozhodnúť, ako s pacientom ďalej.

Či má zostať doma a liečiť sa, alebo ísť na infekčné oddelenie. Ak treba pacienta dopraviť na infekčné oddelenie, musí to urobiť záchranná služba, ktorú vysiela KOS. V prípade podozrenia na koronavírus musí mať oblečenie s vyšším stupňom ochrany ako pri prevoze iných pacientov.

Mnohí sa však v úvodných dňoch (kým nebol vyhlásený núdzový stav v zdravotníctve) nevedia svojim lekárom dovolať, preto volajú aj priamo KOS na čísla 155 alebo 112. Každého pacienta s podozrením na Covid-19 konzultuje operátor KOS s lekárom regionálneho úradu. V priebehu 24 hodín takto rozhodujú aj o 180 pacientoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Veľa volaní je neodôvodnených. Pracovníci sa snažia medializovať podmienky, za ktorých majú občania volať, aby linky 155 a 112 boli dostupné pre tých, ktorí to naozaj potrebujú. Pritom sú celkom jednoznačné: „Kontaktujte nás v prípade, ak máte teplotu nad 38 stupňov, kašeľ, ste schvátený a veľmi ťažko sa vám dýcha a boli ste v úzkom kontakte s osobou, u ktorej bol potvrdený koronavírus a/alebo ste boli v posledných 14 dňoch v zahraničí.“

Na začiatku sa odbery na vyšetrenie robia len na infekčnej klinike. Pacienta tam musí odviezť sanitka, čím sa stráca veľa času aj osobných ochranných pracovných prostriedkov.

Neskôr vzniká pojazdná jednotka, ktorá príde domov odobrať vzorku osobám podozrivým z nákazy, ktorých zdravotný stav nevyžaduje hospitalizáciu ani vyšetrenie na infekčnej ambulancii a sú indikovaní na odber. Pre narastajúci počet osôb, ktoré by mali byť vyšetrené, navrhujú umožniť odbery z auta, čo sa postupne zavádza.

Skryť Vypnúť reklamu

Poradenstvo a oznamovanie výsledkov testov

Platí, že všetci ľudia, ktorí sa vrátia zo zahraničia, majú zostať doma v karanténe - sú podozriví z nákazy. Ak nemajú príznaky, ostávajú v izolácii 14 dní. Stáva sa však, že potrebujú ošetrenie, prípadne hospitalizáciu z iných príčin, napríklad majú úraz.

Postupy v takýchto prípadoch lekári na centrálnych príjmoch konzultujú s epidemiológom. Tí sa snažia najmä o to, aby bola pacientovi poskytnutá potrebná zdravotná starostlivosť a aby ochránili zdravotníkov pred nákazou.

S pribúdajúcim počtom vyšetrených pribúdajú aj výsledky. S tými, ktorí sú pozitívni, sa spájajú vyšetrovacie tímy, aby od nich zisťovali kontakty. Negatívny výsledok oznamujú telefonicky medici. Každý otestovaný človek si môže telefonicky overiť výsledok svojho testu prostredníctvom infolinky, ktorú zriadil RÚVZ Bratislava. Každý pracovný deň v čase od 8.00 do 11.00 hod. poskytujú pracovníci túto informáciu na tel. čísle 0908 072 418.

Skryť Vypnúť reklamu

V čase „voľna“

Ak pracovníci práve nemajú mobil určený na informovanie verejnosti alebo konzultácie s odborníkmi, sledujú po večeroch vývoj situácie v ostatných krajinách, najmä v Taliansku, dokumenty, ktoré vydáva WHO a Európske centrum pre kontrolu chorôb.

Pomáhajú im totiž pri tvorbe usmernení hlavného hygienika v súvislosti s ochorením Covid-19, ktoré sa priebežne aktualizuje. Aj keď ho priamo netvoria, patria do tímu hlavného hygienika. Navzájom každé opatrenie konzultujú a posudzujú, či je zrozumiteľne podávané a odborne odôvodnené.

Aj napriek náročnej situácii a často aj negatívnej spätnej väzbe však nikto z týchto odborníkov nepoľavuje. Takisto ako pre skupiny prvého kontaktu aj pre epidemiológov je to stav núdze, keď nie je čas sa sťažovať, ale konať najlepšie, ako vedia. Ukazuje sa to aj na relatívne dobrom súčasnom stave vo výskyte ochorení na Covid-19 v porovnaní s inými európskymi krajinami.

Skryť Vypnúť reklamu

Môže sa zdať, že nemáme veľa prípadov preto, lebo málo testujeme. Situáciu však charakterizuje aj počet ťažkých stavov na JIS a počet zomretých. Je to najmä vďaka zásahom epidemiológov v ohniskách a prísnym opatreniam, ktoré boli včas zavedené a na tvorbe ktorých sa práve epidemiológovia intenzívne podieľali.

Takže nabudúce, keď bude Slovensko tlieskať, venujte, prosím, aspoň zlomok myšlienky aj im, zaslúžia si to.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Inzercia - Tlačové správy

 1. St. Crux Pharma - Dezinfekcia šetrná k pokožke
 2. Farmári chcú unikátnym spôsobom meniť myslenie ľudí
 3. Rastislav Velič: Vďaka našej novej zmenke sme opäť priekopníkmi
 4. Budeme nosiť rúško aj o polroka?
 5. Zabezpečujeme certifikované MBA programy
 6. Ako efektívne ušetriť na platbách za energie?
 7. Podvodníci na internete útočia počas koronakrízy agresívnejšie
 8. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo
 9. Výnos od 5,5 % do 15 % p.a
 10. Nový portál Volvujem.sk je ako virtuálny showroom
 1. Ako posilniť imunitu?
 2. V regióne Štefánika majú najrýchlejší internet. Je aj v Brezovej
 3. Turiec vedie. Bude mať najmodernejší internet cez optiku
 4. Na juhu Slovenska bude najmodernejší internet. Kde všade?
 5. Kde je najrýchlejší internet? V okolí Šale
 6. Najmodernejší internet cez optiku je už aj na Hornom Zemplíne
 7. Na hraniciach s Ukrajinou je najrýchlejší internet. Kde presne?
 8. St. Crux Pharma - Dezinfekcia šetrná k pokožke
 9. Budeme nosiť rúško aj o polroka?
 10. Zabezpečujeme certifikované MBA programy
 1. Ako správne dezinfikovať byt, bytový dom, auto či firmu 13 663
 2. Tieto veci robí banka, aby bola v bankomatoch hotovosť 11 971
 3. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo 11 148
 4. Farmári chcú unikátnym spôsobom meniť myslenie ľudí 11 007
 5. Pandémia odhalila, ako fungujú vysielače v krajine 10 982
 6. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME 10 669
 7. 5 tipov, ako si vlastnoručne zlepšiť bývanie. Zvládne ich každý 10 462
 8. 3 pravidlá pre ochranu trávnika v čase letných horúčav 10 353
 9. Ako vytriediť Mekáč doma? 10 254
 10. Magazín zdravia s rúškom na ochranu tváre len za 2,99 € 10 196
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírusy a vírusové ochorenia
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Patakyová: Po voľbách som očakávala zmenu (rozhovor)

Ombudsmanka odmieta, že by sa sexuálnym menšinám venovala nadpriemerne.

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.
Dobré ráno

Dobré ráno: Včela má byť chránený druh

Včely ohrozujú najmä pesticídy a otepľovanie.

Podcast Dobré Ráno.
Martin Réway.

Časť navrátilcov čaká na domácu karanténu tri dni

Vládna aplikácia má technické problémy.

Domáca karanténa je spustená, avšak dá sa zatiaľ stiahnuť iba do smartfónov s operačným systémom Android.

Neprehliadnite tiež

Stĺpček Petra Schutza

Prázdniny na slovenských súdoch

Je dôvod na modlitbu, aby do spárov súdnictva človek nikdy nepadol.

Peter Schutz.

Ani kovidu, ani slychu (Hej, ty! – Györe)

Karikatúra denníka SME (kreslí Hej, ty! – Györe)

KOMENTÁR EDUARDA ŽITŇANSKÉHO

Pod krídlami labute

Nenaplnené sľuby o diverzifikácii priemyslu budú drahé.

Eduard Žitňanský
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Svet sa nezmení

Korona ukázala, ako sa tešíme na konzum.

Peter Schutz.