SME

Korona valcuje a premiér v blackoute (týždeň podľa Schutza)

Sú v IZP kompetentní?

Premiér Igor Matovič (vpravo) a generálny riaditeľ odboru stratégie Inštitútu zdravotnej polikliniky Martin Smatana. (Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)

Udalosť týždňa

Korona hýbe svetom.

Aktuálny počet nakazených v USA nemá význam uvádzať, keďže zajtra ich bude aspoň o desaťtisíc viac. Pričom zásadný zlom v trende – na rozdiel od Talianska – je stále v nedohľadne.

Aj keby najmiernejší odhad pre USA, ktorý je stotisíc obetí, sa ukázal napokon prepálený – čo je možné, zatiaľ je to viac ako päťtisíc –, už dnes sa dá predoslať, že nepripravenosť štátu na koronu podlomí sebavedomie Ameriky ako najvyspelejšieho kúta civilizácie ešte viac ako zlyhania pri Katrine.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

New York ako matka všetkých ohnísk nákazy – osemdesiattritisíc infikovaných, čo je viac ako v Číne – je symbolika ako maľovaná na vŕšenie ďalších apokalyptických proroctiev o treste, ktorý zoslali Boh, eventuálne príroda, na konzumné spoločnosti. Čo je, samozrejme, hlúposť, morové a vírusové epidémie sprevádzajú ľudstvo od nepamäti.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Pričom dnes sme na koronu, ešte aj bez vakcíny, stokrát vyzbrojenejší, než boli (pra)pradedovia a (pra)pratety na španielsku chrípku pred storočím. Zvýšené, tiež asi stonásobne, sú akurát nároky na bezpečnosť a protekcionistické povinnosti štátu.

I preto je zvyšovanie skóre Trumpa v prieskumoch – žiadna bomba, o pár bodov – po jeho škandálnom zanedbaní korony proti všetkým očakávaniam a veštbám, že korona robí z Bidena už favorita volieb. Ukazuje sa opäť, že kríza je ideálna pre ktoréhokoľvek "vedúceho stáda" zahrať sa na lídra, aj keď realita hovorí proti nemu.

Faktom na strane druhej je, že väčšinu právomocí, respektíve viac ako prezident, majú v pandemických otázkach guvernéri. Z perspektívy rozloženia kompetencií v boji proti korone USA nie sú federáciou s centralizáciou rozhodnutí, ale viac na spôsob EÚ, kde členské štáty vedú protipandemické ťaženia po vlastnej osi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Aj v najzasiahnutejších kútoch Európy posunie korona nazeranie na seba. Je otázkou budúcnosti, aký vplyv na európske spolunažívanie zanechajú poučenia, ktoré si vezmú zo systémových kolapsov Francúzi, Taliani, Španieli.

Transfery ťažkých pacientov do Nemecka, ktoré zatiaľ kapacitne stíha aj pomáhať susedom, sa zdajú zatiaľ slabou obranou proti novej nacionalizácii Európy, čo je jedna (z mnohých) ex post hrozieb korony, ktorú umocňujú najmä reflexívne dvíhané hraničné rampy s podsúvaním predsudku, že incidencia korony je vyššia na druhej strane závory.

Rozumiete; Slovák po návrate z Česka musí do karantény presne tak, ako Čech po repatriácii zo Slovenska (a odkiaľkoľvek), pričom ako jediné dve krajiny na svete máme spoločnú povinnosť rúšok na nose aj v lese...

Udalosť SR

Blackout u Matoviča.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C6RXD na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


Ak chce Pellegrini naozaj to najlepšie pre Slovensko...


Ilustračné foto.

Ad: Slovenská minimálna mzda kráča gréckou cestou.


Veľká súdna sieň Medzinárodného súdneho dvora v Haagu.

Harabinove výroky nie sú pravdivé.


Vladimír Balek
SkryťZatvoriť reklamu