Michal Hvorecký je spisovateľ a prekladateľ
Keď v máji 2018 zomrel Philip Roth, ročník 1933, symbolicky sa skončila výnimočná epocha povojnovej literatúry USA. Odišiel posledný zo silnej generácie amerických židovských autorov, do ktorej patrili aj Bernard Malamud, John Updike či Saul Bellow.
Všetkých máme, chvalabohu, hojne a zväčša kvalitne preložených do slovenčiny, čo sa o ich nasledovníčkach a nasledovníkoch už, žiaľ, vonkoncom povedať nedá.
Nathan Zuckerman ako živý
Rothova rodina pochádzala z Haliče, no Philip sa už narodil v USA, v Newarku v štáte New Jersey, a považoval sa za Američana. Židovská identita však zostala jeho celoživotnou témou.
Byť spisovateľom je príšerná existencia a sústavné utrpenie, vyznal sa. „V skutočnosti jednoducho sedím na stoličke a píšem knihy. To nie je príliš dejové. Neviem, kto som – človek, ktorý píše. Vzrušuje ma však predstavovať si, kým by som byť mohol a čo by sa mi prihodilo, akú literárnu postavu by som stelesňoval,“ povedal v jednom interview. Celý tvorivý život písal najmä hypotetické autobiografie.
Jeho naslávnejšou postavou a alter egom sa stal Nathan Zuckerman z kníh Hodina anatómie, Žiť ako muž či Vydala som sa za komunistu. A toto alter ego začalo žiť vlastným fiktívnym životom a dopracovalo sa aj do románu Zem pod nohami od Salmana Rushdieho.
Rothovou najlepšou knihou zostal Portnoyov komplex, monológ frustrovaného a mimoriadne vtipného židovského rozprávača, ktorý priniesol do americkej prózy roku 1969 sexuálnu revolúciu a detailným opisom masturbačných techník vyvolal škandál.
Príďte do Prahy
Pre náš československý kontext sa ukázala veľmi cennou Rothova vášeň pre Prahu a jeho pomoc disidentským komunitám. Slávny spisovateľ podporoval Milana Kunderu, Ivana Klímu a ďalších kolegov. Prvýkrát do ČSSR pricestoval roku 1972 a viackrát sa vrátil „za dievčatami“, ako tvrdil úradom, až mu o päť rokov neskôr zamietli vízum. Po Nežnej revolúcii prišiel do slobodnej krajiny znova.