SME

Prečo korona horšie dopadá na ženy

Naozaj nemáme žiadnu odborníčku, ktorá by mohla byť súčasťou krízového tímu?

Ilustračná fotografia. (Zdroj: TASR/AP)

Autorka je etnologička, pôsobí na Inštitúte sociálnych a kultúrnych štúdií Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici

My, pracovníčky a pracovníci v akademických a výskumných organizáciách, pracujeme v súčasnom období korony zväčša z home officeu.

Snažíme sa zvládať vlastnú prácu z domu, čiže realizovať výskumy online (ak je to možné), poskytovať adekvátnu úroveň vzdelania našim študentom, popritom učíme a zabávame naše vlastné deti a opatrujeme v rámci obmedzených možností našich starnúcich alebo odkázaných rodičov. A denne upratujeme a varíme viac než inokedy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Máme „privilégium“ pracovať z domu, ale zároveň povinnosť poskytovať kvalitné online vzdelávanie študentom, pokračovať na náročných úlohách v rámci našich národných a medzinárodných projektov a predovšetkým pracovať na publikáciách pre prestížne časopisy a publikácie... Lebo len tie sa „rátajú“.

Ženy vedkyne sa musia tomuto trendu prispôsobiť, ak chcú v náročnej konkurencii obstáť. A robia to popri nakupovaní, opatrovaní detí a rodičov, upratovaní, varení, praní, často po nociach a víkendoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ukazuje sa, že súčasná pandémia má a bude mať negatívnejší dosah najmä na ženy, a to nielen v akademickom prostredí. Ženy v mnohých profesiách budú niesť dôsledky pandémie ťažšie než muži.

EIGE, európska organizácia, ktorá monitoruje rodovú rovnosť v Európskej únii, prezentovala výzvy, ktoré súčasné vážne obdobie prináša vo vzťahu k ženám a rodovej rovnosti. Vychádzala aj z výsledkov publikovaných vo vedeckom časopise Lancet. Tu je stručný zoznam možných dôsledkov pandémie na ženy.

Vystavené väčšiemu tlaku

V prvej línii zdravotníckeho personálu sú prevažne ženy – zdravotné sestry, ošetrovateľky, opatrovateľky, komunitné pracovníčky – osoby, ktoré sú nesmierne potrebné, ale často podceňované.

Keďže pracujú v prvých líniách, sú aj najviac ohrozené. Okrem toho často sú samy matky detí, ktoré ich denne potrebujú, a dcéry rodičov, ktorí sú často odkázaní na ich pomoc.

Výnimočne ťažkú situáciu v čase pandémie majú zdravotníčky a sociálne pracovníčky, ktoré sú osamelé matky s deťmi.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) až 70 percent ľudí pracujúcich v zdravotníckom sektore a sociálnych službách tvoria ženy. Pôsobia častejšie na nižších pozíciách, a ak aj vykonávajú rovnakú prácu ako muži, dostávajú podľa WHO o 11 percent nižšiu mzdu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Častejšie v doprave

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C6TAV na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Extrémista Daniel Bombic na Slavíne.

Sú späť. Trvalo to 80 rokov.


129
Peter Schutz

Väčšou tragédiou než americký prezident je jeho okolie.


66

Orbán opäť provokuje Úniu, ale je to aj pozvánka.


16
Ilustračné foto.

Keď poistenci škodia vlastnej poisťovni.


Jana Ježíková 5
SkryťZatvoriť reklamu