SME
Piatok, 9. jún, 2023 | Meniny má Stanislava

Prečo korona horšie dopadá na ženy

Naozaj nemáme žiadnu odborníčku, ktorá by mohla byť súčasťou krízového tímu?

Ilustračná fotografia. (Zdroj: TASR/AP)

Autorka je etnologička, pôsobí na Inštitúte sociálnych a kultúrnych štúdií Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici

My, pracovníčky a pracovníci v akademických a výskumných organizáciách, pracujeme v súčasnom období korony zväčša z home officeu.

Snažíme sa zvládať vlastnú prácu z domu, čiže realizovať výskumy online (ak je to možné), poskytovať adekvátnu úroveň vzdelania našim študentom, popritom učíme a zabávame naše vlastné deti a opatrujeme v rámci obmedzených možností našich starnúcich alebo odkázaných rodičov. A denne upratujeme a varíme viac než inokedy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Máme „privilégium“ pracovať z domu, ale zároveň povinnosť poskytovať kvalitné online vzdelávanie študentom, pokračovať na náročných úlohách v rámci našich národných a medzinárodných projektov a predovšetkým pracovať na publikáciách pre prestížne časopisy a publikácie... Lebo len tie sa „rátajú“.

Ženy vedkyne sa musia tomuto trendu prispôsobiť, ak chcú v náročnej konkurencii obstáť. A robia to popri nakupovaní, opatrovaní detí a rodičov, upratovaní, varení, praní, často po nociach a víkendoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ukazuje sa, že súčasná pandémia má a bude mať negatívnejší dosah najmä na ženy, a to nielen v akademickom prostredí. Ženy v mnohých profesiách budú niesť dôsledky pandémie ťažšie než muži.

EIGE, európska organizácia, ktorá monitoruje rodovú rovnosť v Európskej únii, prezentovala výzvy, ktoré súčasné vážne obdobie prináša vo vzťahu k ženám a rodovej rovnosti. Vychádzala aj z výsledkov publikovaných vo vedeckom časopise Lancet. Tu je stručný zoznam možných dôsledkov pandémie na ženy.

Vystavené väčšiemu tlaku

V prvej línii zdravotníckeho personálu sú prevažne ženy – zdravotné sestry, ošetrovateľky, opatrovateľky, komunitné pracovníčky – osoby, ktoré sú nesmierne potrebné, ale často podceňované.

Keďže pracujú v prvých líniách, sú aj najviac ohrozené. Okrem toho často sú samy matky detí, ktoré ich denne potrebujú, a dcéry rodičov, ktorí sú často odkázaní na ich pomoc.

Výnimočne ťažkú situáciu v čase pandémie majú zdravotníčky a sociálne pracovníčky, ktoré sú osamelé matky s deťmi.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) až 70 percent ľudí pracujúcich v zdravotníckom sektore a sociálnych službách tvoria ženy. Pôsobia častejšie na nižších pozíciách, a ak aj vykonávajú rovnakú prácu ako muži, dostávajú podľa WHO o 11 percent nižšiu mzdu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Častejšie v doprave

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Rusko opäť demonštrovalo svoj prístup k dielam.


1 h
Zuzana Kepplová.

Takto to dnes vyzerá, pán minister.


2 h
Ilustračný obrázok

Keby sme radšej premýšľali, aké služby ľuďom ponúknuť.


3 h
Zničené mesto Buča po ústupe ruských vojakov.

Ak ich nezastavíme, vrátia sa znova.


Visegrad Insight a 1 ďalší 3 h
SkryťZatvoriť reklamu