SME
Štvrtok, 8. jún, 2023 | Meniny má Medard

Ako premiér sám dezinterpretoval vládnu vyhlášku (týždeň Petra Schutza)

Z jastrabov sú zástancovia pomoci.

Jozef Mihál sa po odchode zo Spolu na ministerstve práce dlho neohrial. (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Udalosť týždňa

Konflikt v EÚ.

Po vlnách kritiky, že Únia nerobí proti korone nič a že potvrdzuje svoju naničhodnosť, v Bruseli konečne namiešali päťstomiliardové anivírusové sérum.

Pre eurozónu je to aktivácia eurovalových zásob. Že nejde o dar, ale úver s prísnym podmienkovým protokolom a použitý môže byť len v zdravotníctve, rozpaľuje do žerava najmä Talianov, ktorí sa nádejali, že dosiahnu na svoj sen – koronabondy –, čo by bolo zospoločenštenie dlhov.

Holandsko-seversko-nemecký odpor to zhatil, čím založil na scenár, že stredomorské krídlo euroval ani nevyužije, čo zakladá spor zrelý až na rozbitie Únie.

Sledujúc emocionálnu bezmocnosť Talianov, ktorí vyčítajú Únii ignorovanie ich záujmov v bankovo-finančnej (2010 – 2012), migračnej (2015, 2019) a teraz aj v koronavírusovej kríze, to nie je zveličenie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Otázky o zmysle EÚ si kladú nielen u Salviniho populistov, ale aj v mainstreame. Reálnejšou súčasťou pomoci bude SERU, čo je sto miliárd (pre všetkých – nielen eurozóna) zvýhodnených úverov na podporu zamestnanosti, z čoho by Taliani mali dosiahnuť až na tridsať miliárd.

Po prispatom úvode a sérii nie príliš šťastných vyhlásení (najmä Ursula) sa Komisia chytila, ale limity má dané nesúladom národných politík, ktoré sa manifestujú na summitoch ministrov či financií či vnútra.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Udalosť SR

Antikoronový hod veľkonočný.

Zákaz vychádzok priniesol na Slovensko tragikomické cestné zápchy, ktoré nechali nahliadnuť až do čriev matovičovského mikromanažmentu.

Premiér sám dezinterpretoval vládnu vyhlášku (náhodné kontroly verzus každé auto).

Matovič má všetky ingrediencie bojovníka, ktorý slobodný výber budúcnosti na Sulíka ani nemusí nechať.

Nešťastné nariadenie však azda pomohlo v udržiavaní Slovenska v spoločnosti koronou najmenej postihnutých kútov. (Krajniak: „Sme tretí na svete, prvý je Izrael.“ Hahaha.)

Časový posun dáva Matovičovmu štábu milosť informačného bonusu, aký nemali toľko preklínaní experti a politici v Taliansku a spol.

Bonus sa čiastočne prejavil v utorok, keď v tyle s kohortou expertov, ktorých so sebou vláči na každé pódium, Matovič – po halucinovaní o blackoute – vyhlásil „plán postupných krokov k otváraniu obchodov“, ktorý bude zrejme skompilovaným odvarom ostatných štátov spred týždňa-dvoch.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Výber šéfredaktorky - Beata Balogová

Ambícia byť protiváhou Fica už dávno nestačí.


1 h

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


3 h
Zuzana Kepplová.

KDH má prevahu, nemá nič s Matovičom.


4 h
Peter Pellegrini v kroji

Zvolebnieva sa, a tak si treba opäť pripomenúť prekrásne slovenské tradície.


Ismael P. Májovský 6 h
SkryťZatvoriť reklamu