Autor je scenárista a publicista
Sovietsky zväz mal pred rozpadom bezmála 310 miliónov obyvateľov. Dnešné Rusko má zhruba 140. Zmenšila sa aj rozloha: zo šestiny na sedminu sveta. Napriek tomu je Ruská federácia ešte stále najväčšou krajinou na zemeguli. Kto bude túto krajinu obhospodarovať, brániť a rozvíjať, keď sa očividne vyprázdňuje?
Pôvodných „korennych“ Rusov už dávnejšie nepribúda. Keby ruskí imigranti, vytláčaní z bývalých republík Sojuzu, klesajúcu pôrodnosť nekompenzovali, počet obyvateľov by sa z roka na rok znižoval. Do takej miery, že v roku 2050 by na svete žilo iba 100 miliónov Rusov. Ak by len Vladimir Vladimirovič nepovýšil plodenie detí za vlastenecký čin. A štedro rodičov neocenil.
Hlboká Rus sa vyprázdňuje
Dramatický pokles obyvateľstva postihuje najmä „hlbokú Rus“. Slangom ruských blogerov „glubinku“: menšie mestá a dediny, roztratené v ozrutných guberniách. V európskej Rusi i za Uralom. Rusko má osemstotisíc malých miest, v ktorých dnes žije štvrtina obyvateľstva. Pravdaže, to je iba odhad. Podľa týždenníka Argumenty i fakty „točnoj statistiki po etomu povodu net“.
Štatistici, sociológovia, o politikoch ani nehovoriac, zablúdia do glubinky, na perifériu Ruska iba ak náhodou.
Sťahovanie vidiečanov z dedín a malých miest do miliónových metropol prebieha na celom svete. Tento proces možno spomaliť, ale nie zastaviť. Ťažko zachrániť malé mesto, keď v ňom dožíva stará fabrika. Najčastejšie pre zaostalú technológiu. Peniaze zhora na predĺženie agónie väčšinou neschvália. A keby aj schválili, práceschopní obyvatelia, najmä mládež, uteká za robotou inam.