Autor je europoslanec za stranu Spolu/EPP
Šírenie koronavírusu je celoeurópskym problémom a aj zápas s ním sa z týždňa na týždeň stáva európskejším. Odborníci i politici sa čoraz viac zhodujú, že je kľúčové prísť s rýchlymi a dostatočnými opatreniami, ktoré zabránia tomu, aby hospodárstvo členských štátov zostalo trvalo poškodené.
Inými slovami, potrebujeme k ľuďom a zamestnávateľom dostať rýchlo hotovosť a zabrániť prepadu ponuky a zamestnanosti. Potrebujeme si na to v jednotlivých krajinách požičať čo najvýhodnejšie, teda za nízky úrok. A práve pri získavaní takýchto zdrojov si vieme pomôcť spoločne v Európskej únii.
Iná kríza
Tento týždeň sme v europarlamente väčšinou hlasov podporili myšlienku takzvaných ozdravných dlhopisov, ktoré by nám zoči-voči koronakríze umožnili finančne i hospodársky dýchať.
Ako to už v demokraciách býva - ozdravné dlhopisy sú výsledkom intenzívnych rokovaní a kompromisu. Miera súhlasu s týmto riešením je však naozaj vzácna.
Táto kríza je totiž iná ako finančná a dlhová kríza spred desaťročia. Pandémia nevznikla pre zlé hospodárenie či nezodpovednosť niektorého štátu alebo bánk v Európskej únii.
Postihla nás všetkých a šíri sa bez ohľadu na hranice či pravidlá, ktoré sme si pred rokmi dohodli, pričom ľudí v niektorých krajinách postihla nerovnomerne a tvrdo.
Aj naša spoločná európska odpoveď na túto krízu preto musí byť iná - solidárnejšia. Ak totiž výrazne trpí podstatná časť krajín eurozóny, poškodí to značne nás všetkých.
K ozdravným dlhopisom
V diskusiách o zásadnej finančnej pomoci bol na začiatku tlak deviatich krajín na čele so Španielskom a Talianskom, ktoré presadzovali tvorbu európskych dlhopisov, takzvaných koronadlhopisov, za ktoré by ručili štáty spoločne svojimi rozpočtami.