SME
Piatok, 2. jún, 2023 | Meniny má Xénia, Oxana

Pravidlo desiateho muža a koronakríza. Prečo žiadny štát nereagoval skôr?

Diablov advokát ako prevencia krízy.

Max Brooks Izraelu úspech vo Svetovej vojne Z nedoprial. (Zdroj: outnow.ch)

Keď 6. októbra 1973 počas najvýznamnejšieho židovského sviatku Jom kipur (Deň zmierenia) prekvapivo zaútočili vojská Egypta a Sýrie na Izrael, zastihli krajinu nepripravenú.

Tajné služby Izraela aj ich hlavného spojenca Spojených štátov sa riadili všeobecne prijatým predpokladom, že Egypt nezaútočí ako prvý. Všetci ešte mali v pamäti šesťdňovú vojnu z roku 1967, v ktorej Izrael za šesť dní vytlačil Egypt zo Sinajského polostrova a Sýriu z Golanských výšin.

Jomkipurská vojna sa napokon skončila víťazstvom Izraela, ktorý však utrpel rozsiahle materiálne, no najmä reputačné straty. Jeho pozícia na Blízkom východe bola otrasená.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Povojnová analýza priniesla prekvapivé zistenia. Izraelské tajné služby mali čiastkové informácie o plánovanom útoku minimálne od leta 1973. Napriek tomu ich analýza presvedčila velenie, že útok je nepravdepodobný.

V reakcii na toto zlyhanie zriadilo izraelské vojenské spravodajstvo špeciálnu kontrolnú jednotku, na ktorej čele stál dôstojník s titulom Ifkha Mistabra (vo voľnom preklade: Zdá sa, že je to naopak). Jeho úlohou mala byť analýza všetkých možných dostupných informácií a tých najmenej pravdepodobných scenárov. Aby už Izrael nemohol nikto prekvapiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

No nielen Izrael, aj všetky štáty sveta, prekvapil začiatkom tohto roka nepriateľ, na ktorého nikto nebol pripravený. Vírus SARS-CoV-2. A prakticky žiadny zo štátov nedokázal na hrozbu reagovať proaktívne, na základe vopred vypracovaného plánu.

Pravidlo desiateho muža

"Ak deväť z desiatich mužov dospeje na základe zhodných informácií k rovnakému záveru, je povinnosťou desiateho muža hľadať dôvody, prečo sa predchádzajúcich deväť mýli.“

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Skúsený politik presne vie, čo si môže kedy dovoliť.


8 h

Netreba pozerať na reči, ale na reálne výsledky.


14 h

Keby politici čítali, nemuseli by sme sa čudovať, aké nezmysly sú schopní navrhnúť.


14 h
ZKH píše - týždenný newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej.

Súhrn týždňa Zuzany Kovačič Hanzelovej.


17 h
SkryťZatvoriť reklamu