Autorka je redaktorkou českého Deníka N
Veľká vojenská prehliadka na Červenom námestí nie sú len fanfáry, parádne uniformy, zahraniční hostia, salutovanie tisícov vojakov, dokonalé prelety, cinkanie medailí na prsiach veteránov, defilé pancierových kolosov pred mauzóleom Lenina a tribúna, obťažkaná pýchou na najväčší úspech Rusov v minulom storočí – víťazstvo vo Veľkej vlasteneckej vojne.
Sú to tiež hodiny skúšok, obrovské vzdialenosti, ktoré prekonávajú účastníci prehliadky zo všetkých kútov najväčšej krajiny sveta a neuveriteľne zložitá logistika.
Do Moskvy prichádzajú tanky a ich posádky už v zime. Teraz sú tu, a s nimi aj Covid-19. A Rusko muselo oslavy odložiť.
Ešte nedávno vedenie ubezpečovalo: „Nie je nič, čo by nám zabránilo usporiadať na Červenom námestí prehliadku, ktorá symbolizuje najväčšie víťazstvo, aké sme kedy dosiahli.“
Vírus však prekonal aj odhodlanie ruskej generality. „Nemám právo pripravovať prehliadku. Prikazujem ministrovi obrany zmeniť plány a presunúť ju.“
Vyhlásil prezident Vladimir Putin 16. apríla po tom, čo každodenné štatistiky dokazovali, že silácke reči o dokonalosti ruského zdravotníctva boli predčasné.
Dátum však nepovedal. Má to obrovské následky.
Rakety prišli v zime
Ešte v januári minister obrany Sergej Šojgu sľuboval, že tento rok pošle na Červené námestie pätnásťtisíc vojakov. Pred zrakmi vodcu malo defilovať aj 114 kusov ťažkej techniky vrátane balistických rakiet a nakoniec nad hlavami preletieť 72 lietadiel a vrtuľníkov.
Už koncom februára presunuli rakety bližšie k Moskve. Na základňu v Alabine 25. marca začali v zbrojovke Uralvagonzavod nakladať na železničné vagóny tanky a bojové vozidlá pechoty.
Menili sa cestovné poriadky, železničiari šaleli, stovky ľudí behali okolo železných obrov a leštili im pásy.