Autor je politológ a publicista
Dva týždne odborná verejnosť aj médiá upozorňujú, že dilema Igora Matoviča - "čo si mám vybrať medzi životom a peniazmi?" - je falošná, lebo pri zavedení prvkov inteligentnej karantény je možné plošné opatrenia uvoľňovať.
Po týždňoch odmietania nakoniec autoritatívny predseda vlády ustúpil. Sebe vlastným spôsobom - aby ekonomických "múdrosráčov" ponížil - Matovič niekoľkokrát zdôraznil, že rozhodli výhradne zdravotníci (a Sulíka z rozhodovania úplne odstavil).
Vďaka ich rozvahe však má Slovensko po mesiaci konečne nejaký plán ako ďalej.
Lenže stále nám chýba druhá časť plánu – inteligentná karanténa: schopnosť masívne testovať, vyhľadávať vďaka mobilom potenciálnych nakazených a účinne ich izolovať.
Veľkonočné prešľapy
Zato máme za sebou sériu zlých rozhodnutí, za mnohými je neprekvapivo – premiér Matovič.
Jeho posadnutosť "blackoutom" viedla k nevhodnej realizácii odporučenia odborníkov. Výsledkom bol katastrofálny dopravný kolaps, z ktorého premiér zbabelo obvinil políciu. Tá však konala presne v zmysle pokynov a za vládu sa slušne musel ospravedlniť minister vnútra.
Ako ukázalo porovnanie pohybu telefónov s Českou republikou a ukazuje aktuálna epidemiologická situácia, toto opatrenie bolo úplne zbytočné.
V snahe zakázať stretávanie sa cez sviatky vláda použila v uznesení zlé ustanovenie ústavného zákona (227/2002), ktoré sa týka výhradne politických práv. S priateľmi a so známymi sa teda cez sviatky ľudia pokojne mohli stretávať. V príslušnej časti uznesenia však vláda zabudla časové obmedzenie.