SME
Štvrtok, 21. september, 2023 | Meniny má Matúš

Vekový apartheid a deep fake knowledge (Schutzov týždeň)

Protiústavnosť vekového apartheidu je zjavná.

Poslankyňa za SaS Jana Cigániková nechce programovému vyhláseniu dožičiť hýčkanie a opateru.
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Udalosť týždňa

Korona.

Prevažne padajúce skóre infikovaných aj mŕtvych z Talianska, Španielska, Nemecka (vo štvrtok však opäť rast) aj Francúzska sú lúčom nádeje. A v súlade s masívnym emancipačným antikaranténnym hnutím, ktoré sa valí svetom po precitnutí, že uzavieranie ľudí do domácich väzení, aby odtiaľ sledovali, ako sa im rúcajú budúcnosti, sa nedá ani strednodobo manažovať.

Veľkou neistotou sú druhé vlny, ktoré môžu udierať a zase spľasnúť kdekoľvek podobne ako práve v Singapure. Antisérom, v ktoré sa verí, je teplejšie podnebie na severnej pologuli, ktoré môže koronu brzdiť či aj pridusiť, kým nepríde liek aspoň na symptómy (remdesivir?), ak už vakcínu čakajú všetci až o rok. Z Oxfordu a Imperial College však práve oznámili začiatok testovania akéhosi prípravku na ľuďoch.

Udalosť SR

Opúšťanie reštrikcií.

Slovenský vstup do celosvetového liberalizačného trendu je kompatibilný s okolím čo do rozfázovania i obsahovo, čo je, so zreteľom na týždne protipohybu premiéra, celkom nad očakávania.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Zbytočná až kontraproduktívna – aj keď tiež kopíruje Česko a Rakúsko – je podmienenosť kontinuity (z fázy do fázy) procesu prírastkami novonakazených jedincov, keď prekročenie hranice sto, respektíve stopäťdesiat, môže uvoľňovací proces zastaviť či zvrátiť.

Nízka základňa infikovaných i mŕtvych (štrnásť!), čo robí zo Slovenska jedno z najmenej zasiahnutých v Európe, je jasnou správou, že prekročenie hranice nie je prechodom na akúsi taliansko-španielsku cestu a dá sa "absorbovať".

Teda za predpokladu, že karanténami získaný čas krízový štáb využil na kapacitné vybavenie nemocníc zvládnuť väčšie návaly pacientov korony, čoho znamením je návrat bližšie (nie úplne) k režimu bežnej starostlivosti a operácií.

Udalosť SR II

Programové vyhlásenie vlády.

Základná pozícia v normálnych časoch, že zapamätateľné pre dejiny zostanú rozhodnutia a skutky, o ktorých v žiadnom PVV nebolo ani riadka, má v čase korony desaťnásobnú platnosť.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vzkriesenie povedomia občianskej spoločnosti bolo u nás po roku 1989 predsa len ešte príliš čerstvé nato, aby ho populistickí nacionalistickí politici načisto zničili.

Viacerí sme sa stretli na princípe otvorenej spoločnosti ako fundamente.


Rudolf Chmel 7m

Zdá sa, že to nebudú celkom morálne hodnoty a ideály, čo ich drží pokope.


4 h
Peter Schutz

Pravdepodobnejšie je, že Horváth a blízki len dobiehajú hrobové mlčanie o stave verejných financií.


19 h
Prezidentka Zuzana Čaputová predniesla svoj posledný prejav pred Valným zhromaždením OSN 20. septembra 2023.

Prejav prezidentky Zuzany Čaputovej vo Valnom zhromaždení OSN v septembri 2023.


19 h
SkryťZatvoriť reklamu