SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Nepredstaviteľné sa ukázalo možným

Koronu porazí štát, nie trh.

Španielski zdravotníci v Madride ďakujú za verejnú podporu. (Zdroj: SITA/AP)

Autor je rakúsky filozof, žije a pôsobí v Salzburgu.

Aktuálnu situáciu pre mňa vystihuje celý prúd vizuálnych obrazov, a tri zvlášť. Celkom na začiatku surreálny pohľad na prázdne ulice a námestia miest inokedy preplnené turistami, čo išlo ruka v ruke s nádejným vydýchnutím si a naivnou vďačnosťou za vynútenú prestávku v slepom besnení každodennosti.

Netrvalo dlho a pohľad prekryli zábery na vojenské nákladiaky, ktoré z Bergama v kolónach prevážali mŕtvych do krematórií. A napokon celkom osobný pohľad na aplikáciu WhatsApp v smartfóne, či som dostal novú správu od najlepšieho priateľa, ktorý na jednotke intenzívnej starostlivosti bojuje o život.

Tento obraz nepatril do surreálna a jasne pripomenul, ako reálne vníma krízu každý, kto pre ňu prišiel o zamestnanie alebo sa dokonca ocitol v ohrození života. Obraz mi do hlavy definitívne vtĺkol nemilosrdnú skutočnosť choroby.

Nedá sa vrátiť naspäť

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dlhodobé prognózy považujem vždy – a vo výnimočnom prípade korony to platí dvojnásobne – za problematické. No aj keď hrozí, že trafím vedľa, dovolím si nasledovnú predpoveď: koronavírus a kríza s ním spojená odhalili globálne prepojený ekonomický systém ako zastaviteľný a zraniteľný.

Štáty sa veľmi zadlžia a vrátia sa k národným hraniciam, občania budú trpieť väčšou neistotou a existenciálnym ohrozením a dostanú sa pod silný psychický tlak.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Tkačenko

Tentoraz urobili všetko správne.


13 h
Húfnica Zuzana 2.

Materiál hladko prešiel vládou.


14 h

Karikatúra denníka SME (Vico).


14 h
Matúš Krčmárik.

Kľúčovou udalosťou bude summit v Prahe.


14 h
SkryťZatvoriť reklamu