SME
Sobota, 3. jún, 2023 | Meniny má Karolína

Čo je nebezpečnejšie ako korona

Po koronavíruse hrozí spoločnosti nová nákaza, plazivá a nenápadná.

(Zdroj: SITA/AP)

Autor je šéfredaktor Českého rozhlasu Plus

Kým všade okolo zúri vojna s koronavírusom, lietajú šrapnely zákazov a príkazov a po zlých prichádzajú aj dobré správy z bojiska, v diaľke sa už rysuje začiatok ďalšej epidémie - epidémie nevzdelanosti.

Píše sa o nej aj v programovom vyhlásení vlády Igora Matoviča. Niežeby bola časť venovaná vzdelávaniu zlá, ale to hlavné v nej chýba. „V nadväznosti na skvalitnenie prípravy a ďalšie vzdelávanie pedagógov vláda SR zabezpečí aj ich adekvátne ohodnotenie, vytvorí podmienky na kontinuálny rast platov pedagogických a odborných zamestnancov s cieľom zvýšiť platy pedagogických zamestnancov v závislosti od možnosti štátneho rozpočtu,“ stojí v dokumente a nedá s to čítať inak ako: vážení učitelia, milí záujemcovia o miesto za katedrou, mizerné platy v školstve zostanú mizernými.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Babiš to pochopil

Mýli sa ten, kto namietne: ale teraz treba riešiť koronavírus, financovať zdravotníctvo, pomáhať podnikateľom, tak to azda učitelia ešte chvíľu vydržia. Teraz je, naopak, príležitosť zabrániť, aby väčšina nastupujúcej populácie nezhlúpla a ten zvyšok neodišiel do sveta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vláda Andreja Babiša nie je nijako vizionárska, ale do programu si vpísala túto vetu: „Presadíme viac peňazí do školstva tak, aby sa platy učiteľov a nepedagógov na konci volebného obdobia v roku 2021 dostali minimálne na 150 percent ich výšky pre rok 2017.“

A dokonca ten sľub plní (reč je o nejakých 1800 eurách, čo vzhľadom na platový vývoj nie je zázrak, ale o to tu teraz nejde). Áno, českej vláde sa v roku 2017 ľahko sľubovalo, keď sa ekonomike nadmieru darilo. Ale Babiš a jeho vláda mienia v podstatnom zvyšovaní platov učiteľov pokračovať aj v čase krízy.

Minister Branislav Gröhling (SaS) vlani ešte z poslaneckých lavíc správne upozorňoval, že kozmetické úpravy v platoch učiteľov neprinesú žiadny efekt. Zlaté slová!

Mrazivé čísla

Do hĺbky sa zaoberali platmi učiteľov analytici z ministerstva financií okolo Štefana Kišša, svoju správu - Revízia výdavkov zamestnanosti a odmeňovania vo verejnej správe - zverejnili na konci marca.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Skúsený politik presne vie, čo si môže kedy dovoliť.


10 h

Netreba pozerať na reči, ale na reálne výsledky.


16 h

Keby politici čítali, nemuseli by sme sa čudovať, aké nezmysly sú schopní navrhnúť.


16 h
ZKH píše - týždenný newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej.

Súhrn týždňa Zuzany Kovačič Hanzelovej.


19 h
SkryťZatvoriť reklamu