Kristen Ghodseeová, Proč mají ženy za socialismu lepší sex, preložila Sylva Ficová, Host 2020
Kristen Ghodseeová sa našťastie nespoľahla výlučne na štúdium v kabinetoch a knižniciach. Dve desaťročia skúmala priamo v krajinách východnej Európy (predovšetkým v Bulharsku) dosahy politického a ekonomického prechodu od štátneho socializmu ku kapitalizmu.
V Bulharsku žila tri roky a viac ako rok vo východnom i západnom Nemecku. Precestovala aj Maďarsko, Československo a Poľsko.
Etnografka a odborníčka na postsocialistické rodové štúdie publikovala už niekoľko odborných kníh a desiatky článkov a esejí, v ktorých využila empirické dôkazy získané z archívov, rozhovorov a terénneho výskumu v regiónoch stredovýchodnej Európy.
Netají sa svojimi sympatiami k socialistickým myšlienkam. Nabáda čitateľa, aby sa naučil myslieť inak v súvislosti so socialistickou minulosťou. To so sebou prináša prirodzene aj iný pohľad na neoliberálnu kapitalistickú súčasnosť i na vízie do budúcnosti.
Základný argument knihy netreba namáhavo hľadať, lebo ho sama formuluje v úvode: "Neregulovaný kapitalizmus ženám škodí a ak prijmeme niektoré myšlienky socializmu, ich život sa zlepší. Ak socializmus funguje ako má, vedie k ekonomickej nezávislosti, lepším pracovným podmienkam, rovnováhe medzi prácou a rodinou a áno, i k lepšiemu sexu."
Na iných miestach Ghodseeová svoj prístup formuluje slovami, s ktorými sa jedna časť spoločnosti stotožňuje a druhá je na ne alergická - všímajme si, čo bolo na socializme dobré. Principiálny antikomunizmus je podľa nej škodlivý, lebo bráni uznaniu úspechov v oblasti vzdelávania, kultúry a športu.
Emancipácia po sovietsky
Ako teda vyzerá klinický obraz reálneho socializmu z pohľadu tejto doľava otočenej feministky?