SME

Bol ochotný vzdať sa aj čitateľov

Nóri si v pravidelných odstupoch dovolia luxus debaty, či im ešte Bjørnson má čo povedať.

Bjørnstjerne Bjørnsonova pamätná tabuľa na parížskej fasáde. (Zdroj: IGOR SLOBODNÍK)

Autor je veľvyslanec SR vo Francúzsku

Nie, Slováci sa v moderných dejinách nemôžu sťažovať na nedostatok kibicov – a potom sme našťastie mali niekoho ako Bjørnstjerne Bjørnson. Dvadsiateho šiesteho apríla uplynulo 110 rokov od jeho smrti v Paríži.

Spolu s rozvojom literárnej kariéry sa stáva verejne činným a pred jeho ostrým perom a hlasom si nemôžu byť isté ani inštitúcie ako cirkev či kráľovský dvor.

V katalógu vášnivo vedených polemík (mnohých z nich európskemu publiku skrytých, lebo súviseli s vnútornými pomermi tradičnej krajiny vyrovnávajúcej sa s nastupujúcou modernitou a potrebou riešiť štátoprávne postavenie Nórska do roku 1905 spojeného úniou so Švédskom) sa však dve vynímajú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jedna súvisí s konkrétnym človekom, druhá s konkrétnou skupinou ľudí nadobúdajúcich atribúty a ašpirácie národného spoločenstva.

Proti verejnej mienke

A zatiaľ čo Bjørnsonovo angažmán v prospech Slovákov je v republike, ale aj v kráľovstve poznanou, opatrovanou hodnotou a zároveň aktívom dvojstranných vzťahov, na Slovensku je menej známy jeho zápas, po boku najmä Émila Zolu, v prospech dôstojníka francúzskej armády židovského pôvodu, kapitána Alfreda Dreyfusa roku 1898.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pre Bjørnsona – okrem toho, že si uchovala význam aj pre našu diskusiu o tolerancii a podenkovej hodnote väčšinového názoru - bola táto kauza formatívnou, do európskej intelektuálnej diskusie a ďalších zápasov (okrem iných za mier) ho vybavila medzinárodnou autoritou, stala sa jedným z dôvodov, prečo sa na sklonku života ocitol v Paríži.

Ak v prípade obhajoby Slovákov v rokoch 1907 - 1908 bojoval "len" proti desaťročia budovanému, klamlivému obrazu Uhorska (prvý štátny hoax v našich končinách, "hoax storočia", konkrétne storočia silnejúcej maďarizácie, ktorý po Černovej Bjørnson demaskoval a nadobro uzavreli podpisy Osuského a Beneša vo Veľkom Trianone) a keď teda riskoval "len" stratu čitateľstva - pripomeňme si, že nositeľ Nobelovej ceny za literatúru z roku 1903 už všetky zásadné texty napísal, v prípade kauzy Dreyfus desaťročie predtým, vo vybičovanej atmosfére antisemitizmu, xenofóbie a rasizmu v Paríži ako vtedajšom hlavnom meste európskej kultúry (Zola sa po uverejnení "J´accuse...!" musel na čas uchýliť do Londýna) podstupoval riziko minimálne ostrakizácie na starom kontinente, koledoval si o čosi, čomu sa po nemecky tvrdo povie Rufmord.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Spolu so Zolom ich neskôr nazvú prvými verejnými intelektuálmi v dejinách, pojem, ktorý má vo Francúzsku dodnes váhu. (A aféra nemôže neevokovať odhodlanosť profesora Masaryka čeliaceho masovej hystérii hilsneriády.)

Svetoobčan, ktorý miluje túto krajinu

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C6URK na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ján Figeľ.

Čo sa zmenilo pre Slovensko od času keď sa snažilo o členstvo v NATO?


Ján Figeľ
Mathias Grunewald: Ukrižovanie Krista (1513 – 1518).

Zodpovednosť sa celé stáročia pripisovala Židom.


Medveď hnedý.

Stratené dokumenty hovorili o zastrelení medvedice s hmotnosťou 67,9 kg.


Michal Wiezik
Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


SkryťZatvoriť reklamu